Doprava na Zanzibare

Doprava na Zanzibare

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

Na Zanzibare trávim 12 dní a nie je to práve najmemnší ostrov, čiže doprava peši tu nie je až tak možná. Ak chcete precestovať ostrov a nesedieť celý čas na hoteli alebo v rezorte, môžete zvoliť jednu z možností, aká je teda doprava na Zanzibare?

  1. Doprava taxíkom
  2. Vlastné auto alebo motorka
  3. Miestna hromadná doprava – Dala Dala

Doprava taxíkom

Je pohodlná, ale drahšia. Ak sa potrebujete dopraviť niekam jednorázovo, napr. na sever ostrova – Nungwi/Kendwa z letiska/Stone Townu, cena býva obvykle okolo 20 – 30 USD a jazda trvá približne hodinu. Je to fajn, keď cestujete viacerí a rozrátate si cestu. Avšak ako prídete na Zanzibar, všetci na vás budú chcieť zarobiť a preto si treba dohodnúť cenu za taxík vopred a zjednávať, keďže pre turistov tu všetci dávajú dvojnásobné ceny.

Požičanie si vlastného auta alebo motorky

Cesty na Zanzibare sú horšie ako na Slovensku. O veľa. Hlavná cesta pripomína poľné cesty na Slovensku a to nepreháňam. Na Zanzibare sa jazdí inak na ľavej strane ako napr. v UK alebo v Japonsku. K tomu, aby ste mohli jazdiť na Zanzibare, si potrebujete vybaviť povolenie, ktoré je dobré si dať vybaviť deň vopred a stojí 10 USD. Požičanie auta vychádza od 25 do 35 USD na deň za terénne auto napr Toyota RAV4. Avšak treba stále vyjednávať, miestni vám budú chcieť predať všetko za čo najvyššiu cenu. Mne jeden taxikár ponúkal skúter za 25 USD na deň, normálna cena by mala byť okolo 10 USD. Keď si zoberiem, že na Korfu som mal auto na 7 dní za 120€ aj s poistením, tak je to vcelku drahšie. A o stave vozidiel na Zanzibare ani nehovorím. Ďalšia vec, že miestni jazdia ako šialenci.

Miestna hromadná doprava – Dala Dala

Chápme nákladné autá a minibusy. Čo môžem odporučiť, je cestovať minibusom a nie nákladným autom. Ako som videl tie nákladné autá, kde sa černosi ešte aj držali vzadu tej oceľovej konštrukcie, hneď ma prešla chuť. Minibus je viac pohodlnejší. Ako som si všimol, tak ju využívajú hlavne miestni, avšak videl som v Dala Dala už aj bielych, ale je to asi také ako v bratislavskej MHDčke vidieť černocha. Každopádne je to najlacnejšia doprava na Zanzibare. Jazda Stone Town – Nungwi/Kendwa stojí smiešnych 2000TZS, čo je asi 0,75€. Cesta trvá približne 1,5 hodiny. Ja som túto dopravu využíval najčastejšie, keďže som cestoval solo a neoplatilo sa mi za cestu do Stone Townu a naspäť dať 60 USD taxíkom. Avšak, pripravte sa na poriadnu plnku. Sedadiel v minibuse bývalo tak 15 až 18, napchalo sa tam 40 ľudí ako som to počítal. „Lístok“ platíte počas jazdy, kedy černoch vyberá peniaze.

Dala Dala verzia minibus
Dala Dala verzia minibus
Dala Dala verzia nákladné auto
Dala Dala verzia nákladné auto

Čo sa týka zastavovania Dala Dala, nemá to zastávky. Proste ľudia vystupujú, kde potrebujú a nastupujú zakývaním, kde potrebujú.

Každopádne, hlavná stanica Dala Dala je v Stone Towne – hlavnom meste Zanzibaru. Prikladám mapku.

dala dala nastupiste

stanica dala dala zanzibar

VIAC O ZANZIBARE – KLIKNI SEM

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn