Je MLM pyramída?

Je MLM pyramída?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

Čo je PYRAMÍDA?

Pyramída alebo pyramídová hra je nelegálny podvodný obchodný model, ktorý je dlhodobo neudržateľný. Neskôr si vysvetlíme, prečo.

Charakterizuje sa tým, že nemá reálne produkty, respektíve má nehodnotné produkty, ktoré majú horibilné ceny. V pyramíde ide o to zapojiť do schémy čo najviac ľudí a vylákať od nich peniaze. Tým zapojení dostanú právo pozývať ľudí pod seba a vyberať od nich peniaze. Keď dostanú do systému ďalších ľudí a zaplatia im vstupný poplatok, tak časť sumy si väčšinou nechajú a ostatok si rozdelia ľudia nad ním.

Schéma na príklade funguje takto: Jozef, Ambróz a František založia pyramídu. Pozvú do systému svojich kamarátov. Dajme tomu každý z chlapcov pozve 10 ľudí. 30 ľudí zaplatí vstupný poplatok 100€ a títo ľudia budú mať právo do systému zapojiť ďalších ľudí. Dajme tomu každý 10 a od každého si vypýtajú vstupný poplatok 100€. V tomto momente je v systéme 33 000€. Vstupné poplatky si rozdelia ľudia z vetvy nad ním. Ľudia sú platení vlastne z vstupných poplatkov. A tu nastáva aj matematický problém.

Táto schéma je z dlhodobého hľadiska neudržateľná kvôli celkovému počtu ľudí na svete. Dajme tomu, že na našej planéte žije 7 500 000 000 ľudí. Schému založili 10 ľudia. Na druhej úrovni je ich 100. Na tretej 1000. Na štvrtej už 10 000 a tak ďalej. Až sa dostaneme na desiatu úroveň, kde by bolo viac zapojených ľudí ako ich vôbec existuje. Čo je je teda nemožné.

Dá sa zarobiť na pyramíde? Áno, dá. Ale iba ak ste pri zakladaní. Teda v prvých úrovniach a máte viac úrovní pod sebou.

Pár charakteristík pyramídovej schémy:

 • sľubovaný zisk bez práce
 • zisk závisí na príjmaní nových členov do hry
 • v pyramíde neexistuje reálny produkt, resp. produkt je nehodnotný

 

Čo je MLM alebo Multi-Level Marketing alebo Sieťový marketing?

Multi-Level Marketing, skrátene MLM, po slovensky viac-úrovňový marketing alebo aj sieťový marketing je narozdiel od pyramídovej schémy legálny. Laici si často pletú práve MLM s pyramídou.

S MLM ste sa už určite stretli aj vy. Ak náhodou nie, tak ste o nich minimálne počuli. Niektoré firmy sú pofiderné a ponúkajú neužitočné produkty, ale iné zas dokážu ľuďom v živote pomôcť a sú užitočné.

Pre niekoho výhody, pre niekoho nevýhody. Záleží na človeku.

 1. Šetrí firme peniaze na reklamu a propagáciu
 2. Firma platí len za vykonané predaje a tým distribúciu zefektívňuje
 3. Keď váš kolega nebude pracovať, nedostane takisto zaplatené ako vy
 4. Nedostávate fixný plat
 5. Váš plat závisí na vynaloženej práci
 6. Keď makáte, viete byť nadpriemerne zaplatení
 7. Pracujete len taký čas, aký chcete

VEDELI STE? NA PRINCÍPE MLM FUNGOVAL ISTÝ ČAS AJ REDBULL. PO PREJDENÍ NA KLASICKÝ PREDAJ NÁPOJ ZDRAŽEL.

Pre koho je MLM vhodný? 

Práca v sieťovom marketingu je pre ľudí, ktorí nechcú pracovať v klasickom zamestnaní. Chcú si sami organizovať čas a pracovať len vtedy, keď chcú. Napriek tomu je MLM business veľmi obtiažny. Mali by ste mať široký okruh kontaktov alebo si takýto okruh vytvoriť dodatočne. Nemali by ste sa báť kontaktovať nových ľudí a ponúkať im produkty. Nesmiete zle znášať odmietnutia. 

Prácou v MLM môžete zarábať desaťtisíc mesačne (samozrejme nie hneď), ale nemusíte zarobiť vôbec nič.

Táto práca nieje určená pre ľudí, čo si myslia, že za týždeň budú mať Ferrari. A ak vám to firma sľubuje, ruky preč od nej.

Ak však máte stále zamestnanie a začínate s MLM, neodchádzajte z práce. Robte sieťový marketing popri práci a keď uvidíte výsledky a peniaze, že vám to ide a potrebujete na to viac času, až potom so zamestnaním skončite.

Akú MLM firmu si zvoliť?

Ako som už vyššie spomínal, existujú férové firmy, ktoré prinášajú na trh prínosné produkty. Na strane druhej existujú aj firmy, ktoré až takým prínosom pre spoločnosť nie sú. Ba naopak. Snažia sa ľuďom predať produkt za každú cenu, len aby zarobili.

 1. Mali by ste veriť produktom, ktoré predávate
 2. Páči sa vám ich filozofia predaja a súhlasíte s ňou
 3. Máte produkt komu ponúknuť
 4. Nebudete sa hanbiť za firmu, pre ktorú robíte
 5. Vyberte si firmu, ktorá vám ponúka odborné vzdelávanie
 6. Zvoľte si spoločnosť, v ktorej sú fajn ľudia

Čiže, ak by som to mal zhrnúť, tak MLM nie je pre každého. Keď chcete byť úspešní, musíte tvrdo pracovať a výsledky sa časom dostavia, ako pri všetkom. Ak vám niekto hovorí, že začnite robiť MLM a garantuje vám, že do roka máte Ferrari, neverte mu a pošlite ho do p.

 Ak ste sa stretli s ľuďmi a tvrdia vám, že MLM je pyramída, pošlite im prosím tento článok. Ďakujem!

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn