Pozdrav v USA

Pozdrav v USA

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

Zatiaľ som v USA niečo vyše týždňa, ale za ten čas som si stihol všimnúť, ako sa američania zdravia.

Prvá vec, čo by som chcel podotknúť je, že v angličtine neexistuje druhá osoba množného čísla, resp. je to stále to isté (YOU). Aj keď asi toto asi väčšina z vás vie.

Američania sú otvorení a milí ľudia a nemajú problém si pokecať s hocikým, hocikde.Napríklad v pohode si dáte small talk s niekym vo výťahu, na parkovisku, aj na ulici, v kaviarni.

Všetci sa zdravia. Pozdraviť niekoho koho poznáte, myslím, že to je samozrejmosť aj u nás. Ale tu sa zdravia ľudia aj tí, čo sa nepoznajú.

Najčastejšie používané pozdravy:

  • Hello!
  • Hi!
  • Hey!
  • Hey, how are you doing?
  • Hi, where are you going?
  • Hey, how are you?

A podobne. V obchode ma väčšinou zdravili tými poslednými troma. Teraz jedna vec, ktorá ma pri tomto prekvapila. Prvé dni, keď som prišiel do USA a niekto ma takto pozdravil na ulici, odzdravil som ho a odpovedal mu. Ale ďalej mi neodpovedali a išli ďalej. Zistil som teda, že na tieto pozdravy sa neodpovedá. Všetko to v podstate znamená: Ahoj! Sú to také rečnícke otázky.

Nejaké priklady, čo sa mi stali

  1. Išli sme nakupovať do Walmartu (supermarket – niečo ako TESCO u nás – proste tam nájdete všetko od potravín, cez elektroniku, oblečenie až po kosačky), na chodníku išiel pán na takom elektrickom vozíku, ktorý možno poznáte z filmov (v amerických obchodoch). Prechádzal okolo a zahlásil: Hey guys, where are you goin‘? Ja som mu samozrejme odpovedal a on nič. Odfrčal si preč na svojom stroji.
  2. Nakupujem vo Walmarte, idem na rad k pokladni a černoška – pokladníčka: „Hello, how are you doing?“ Ja že: „Hi, I’m fine, how about you?“ Kukám na ňu a ona proste ticho. Tak potom mi to už doplo, že AHA!
  3. Idem z bazéna o desiatej večer na izbu. Nastupujem do výťahu a tam taká staršia pani – držala v ruke nejaký pohár (taký papierový), tak sme sa pozdravili, a pýtam sa jej, či to má kávu. Ona, že áno. Tak ja že či je dobrá a či jej chutí. Ona, že je úžasná a pýtala sa ma či idem z bazéna.Ja, že jasne, super voda bola. Tak sme prehodili pár slov ešte a už som vystupoval.

Čiže ak mám spraviť nejaký záver, amíci sú zvyknutí sa zdraviť vždy a všade, poprípade hodiť nejakú krátku konverzáciu – small talk.

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn