Prenájom alebo vlastné bývanie na hypotéku? Čo sa viac oplatí?

Prenájom alebo vlastné bývanie na hypotéku? Čo sa viac oplatí?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

V tomto článku si porovnáme bývanie v prenájme verzus bývanie vo vlastnom byte na hypotéku.

Keď je debata na túto tému, vždy sa ľudia rozdelia na dva tábory, jedny hovoria, že je lepší prenájom a druhí že je lepšie vlastné bývanie na hypotéku.

Táto téma je dosť kontroverzná a dosť z vás môže mať iný názor a ja to plne rešpektujem. Určite by som rád poznamenal, že všetko záleží na životnej situácii jednotlivca.

 

Poďme sa pozrieť na rozdiely medzi oboma formami bývania a začnime prenájmom.

Výhody bývania v prenájme sú:

  1. Lepšia mobilita
  2. Nemáte na krku hypotéku, ktorú musíte každý mesiac splácať
  3. Pri strate príjmu sa môžete presťahovať do iného, lacnejšieho bývania

Poďme si to teda rozobrať na drobnejšie. Lepšou mobilitou myslím, že ak sa potrebujete presťahovať, napríklad kvôli práci do iného mesta alebo štátu, alebo napríklad chcete zmeniť lokalitu a veľkosť bytu v rámci mesta, môžete.. a nemusíte riešiť predaj. Z mesiaca na mesiac sa môžete presťahovať do iného prenájmu. Alebo zistíte, že daný byt Vám nevyhovuje kvôli susedom lebo stále niečo prerábajú alebo vám nad hlavami behajú celý deň deti, takto ľahko bývanie zmeníte. Čo však pri byte, ktorý ste kúpili sa vám bude oveľa ťažšie riešiť.

Nechce sa vám čítať celý článok? Pozrite si video

 

2. Nemáte na krku hypotéku, ktorú musíte každý mesiac splácať. Možno si poviete, že to vám hrozí aj pri nájme a každý mesiac vyhadzujete peniaze do vetra. Nie je to však úplne tak. Pri prenájme, ak vám majiteľ zvýši nájomné, stále sa môžete zobrať a nájsť si iné bývanie, to však pri hypotéke nemôžete. Pri hypotéke máte síce možno teraz úrokovú sadzbu 1 percento, ale nie každý aj vie, že toto jedno percento nebude navždy. Pri hypotékach je dôležitý údaj a to je doba fixácie. Je to obdobie, na ktoré sa daná úroková sadzba fixuje. Čiže spomínané 1 percento máte isté iba po dobu tej fixácie, čo najčastejšie býva 3 alebo 5 rokov. Po tomto čase nikto nevie, aká úroková sadzba bude. Za 5 rokov sa môže stať, že úroková sadzba z 1 percenta stúpne na 5 percent. Neznie vám to až tak hrozivo? Tak dajme si porovnanie. Pri 100 000 hypotéke s úrokovou sadzbou 1 percento vychádza mesačná splátka 321€. Pri 5 percentách je to zrazu mesačne splátka 536€, čo je rozdiel vyše 200€. Pre niekoho to môže byť veľký rozdiel a zásah do výdavkov, a pre niekoho to môže byť v poriadku, keďže vie, že o 5 rokov sa mu zvýši takisto aj príjem. To nechám na zváženie každého z vás. Čo sa však týka doby fixácie, určite by som odporučil minimálne 5 rokov, aj na úkor toho, že úroková sadzba bude o niečo vyššia. A to aj kvôli prípadnému predaju po 5 rokoch a výhode neplatiť z rozdielu kúpnej a predajnej ceny dane.

3. Pri strate príjmu sa môžete presťahovať do iného, lacnejšieho bývania, prípadne sa s majiteľom dohodnúť na výške nájmu. Čo pri byte na hypotéku nebudete môcť urobiť. V banke nikoho nezaujíma, či ste prestali zarábať. Pri neplatení idete automaticky do úverového registra a ak budete o rok prípadne chcieť žiadať o hypotéku, pravdepodobne ju nedostanete kvôli tomu, že ste predošlý úver nesplácali.

 

Poďme sa takisto pozrieť aj na výhody bývania v byte na hypotéku

  1. Je to vaša nehnuteľnosť, môžete si ju prestavať, zariadiť podľa seba, upraviť, hocičo
  2. Po predaji nehnuteľnosti dostanete splatenú časť hypotéky späť

Poďme si to opäť rozobrať na drobnejšie. Tým, že nehnuteľnosť si kupujete do osobného vlastníctva a neprenajímate si ju od prenajímateľa, máte čo sa týka zariadenia voľnú ruku. Keď sa vám nepáči kuchyňa alebo kúpeľňa, môžete si ju rekonštruovať alebo upraviť podľa vašich predstáv, čo väčšinou pri prenájme spraviť nemôžete. Pri prenájme sú niekedy obmedzenia aj také, že nemôžete vŕtať do steny a vešať obrazy, mať domáce zviera, deti a podobne. Spomínané veci vám pri kúpe vlastnej nehnuteľnosti nemôže nikto zakázať.

Čo sa týka predaju nehnuteľnosti počas platenia hypotéky, je to samozrejme možné. Pri predaji nehnuteľnosti sa úver predčasne vypláca, kedy banka vystavi potvrdenie o zostatku úveru. Maximálna výška poplatku za predčasné splatenie je 1% z dlžnej sumy, čo je dané zákonom. Rozdiel medzi pôvodnou výškou hypotéky a aktuálnym zostatkom vám príde potom na účet.

To by bolo porovnanie obidvoch foriem bývania. A aký mám na to celé názor ja? Ja som do určitého času v živote skôr zástanca bývania v prenájme, s tým, že nehnuteľnosti, ktoré kupujem – kupujem na prenájom. Z prenájmu si samozrejme viete uplatniť daňové úľavy, keďže je to forma investície – to by pri nehnuteľnosti, v ktorej bývate možné nebolo. Zároveň cca polovicu príjmu z investičnej nehnuteľnosti si viete uplatniť ako čistý príjem do hypotéky. Čiže z prenájmu 500€ si viete 250€ uplatniť ako príjem a tak zvýšiť svoj čistý zárobok keď žiadate o ďalšiu hypotéku na ďalšiu nehnuteľnosť – všetko však záleží od konkrétnej banky. Taký je v podstate aj môj osobný cieľ – kupovať ďalšie a ďalšie nehnuteľnosti a vytvoriť si portfólio nehnuteľností na prenájom.

A tým by som to už aj uzavrel. Mňa by zaujímalo, aký názor na túto tému máte vy… Či ste skôr zástancom bývania v prenájme alebo máte potrebu vlastniť danú nehnuteľnosť. A takisto čo si myslíte o vytváraní si portfólia nehnuteľností na prenájom, napíšte mi to dole do komentárov. 🙂

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn