Airbnb cesta #1: Prerábka bytu – Ako to vyzeralo na začiatku, cena rekonštrukcie a prerábka kuchyne

Airbnb cesta #1: Prerábka bytu – Ako to vyzeralo na začiatku, cena rekonštrukcie a prerábka kuchyne

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

Všetko to začalo 7. mája. Deň, kedy som oficiálne začal s prerábkou bytu. Presne týždeň, čo som sa rozlúčil s prácou dizajnéra v MUW Saatchi&Saatchi, kde som pracoval od januára. Na začiatok poviem, že som nikdy nič podobné nerobil, tým myslím murovanie, obkladanie, stierkovanie, rozvody elektriny, zapájanie svetiel, brúsenie parkiet, proste nič z toho. Ale ja ako večný optimista, som si povedal, veď to nemôže byť až tak ťažké. To je pár vecí, to mám do konca mesiaca hotové. Vážne som si toto naivne myslel. Začiatkom júna som to chcel začať ponúkať na Airbnb. Teraz už viem, že som sa sekol. Nie o dva týždne, ale o dva mesiace. A s rozpočtom to bolo taktiež tak. Môj plánovaný budget bol 2000€. Nakoniec som ho prešvihol viac ako dvojnásobne. Avšak, ak by som vedel na začiatku, že mi to bude trvať tak dlho, tak by som do toho asi ani nešiel, ak mám úprimne povedať, alebo možno áno, len by som sa na to psychicky pripravil. Čiže nakoniec je dobre, že som taký optimista.

Ako vyzeral byt úplne na začiatku?

Nacvakal som pár rýchlych fotiek. a Takto to vyzeralo.

izba2-pred
Takto vyzerala izba úplne na začiatku
izba-pred
Pohľad na izbu z druhej strany na okná
chodba-pred
Chodba
kuchyna-pred
Kuchyňa pred renováciou, s póvodným oknom, bez vody a elektriny. (Táto miestnosť bola pred desaťročiami balkónom.
kupelna-pred
Kúpeľna. Trebalo urobiť vodu nanovo, keďže voda bola len pri umývadle a vani, na splachovanie sa používal vývod vody hore, merače boli len na teplú vodu a to tiež len namontované externe na vani a umývadle. (viď krabička na batérii umývadla). Taktiež bolo treba urobiť nanovo odpady a zaviesť elektrinu.

Čím sme teda v prerábke začali?

Píšem my, lebo nerobil som na tom zas úplne sám, teda aspoň niektoré veci. Začali sme trocha bezhlavo. A to brúsením, šmirglovaním a maľovaním okien. Teda ešte predtým sme museli vyviezť všetky veci, odpad, skrine. Proste všetko, čo v byte bolo. Brat mi potom pomohol s maľovaním okien.

Prerábka kuchyne

Rozhodol som sa, že prerábku budem uverejňovať po častiach bytu a nie chronologicky ako som postupoval. Myslím, že takto bude lepšie vidno progress a bude to prehľadnejšie.

Stavba steny a zasadenie okna

Keď bolo všetko hotové, začali sme s majstrom prerábať vonkajšiu stenu v kuchyni, resp. okno. Trebalo vybúrať celú stenu, resp okno, dostavať stenu a spraviť miesto pre dosadenie nového okna. V týchto článkoch budem spomínať aj veci, čo sme na prestavbu použili, možno to niekomu pomôže. Stenu sme domurovali pórobetónom o hrúbke 250mm a na spojenie sme použili stavebné lepidlo flex extra. Samozrejme namerali sme si veľkosť okna a nechali medzery, kde ho dosadíme a vystriekame montážnou penou. Aby vrch nad oknom dobre držal, zamurovali sme hore pórobetónový preklad. Avšak zabudol som, že z vonka nebudú robiť zateplenie, ale iba novú fasádu. Tak som zvnútra nalepil opäť lepidlom flex extra 2cm tvrdený polystyrén styrodur. Avšak nakoniec na novú stenu zvonka dali aj zateplenie, čiže to je dvojito zateplené. Nevadí. Na polystyrén bolo treba nalepiť ešte sieťku, opäť s lepidlom a na to išla úplne nakoniec omietka.

Po obložení steny styrodurom, sa už len nalepila parapeta Mammut lepidlom a mohlo sa pokračovať.

Celá miestnosť v prerábke

V tej miestnosti bolo potrebné oškrabať/vybúrať starú stierku aby sa mohla urobiť nová omietka. Do miestnosti bolo potrebné taktiež dotiahnuť studenú a teplú vodu, plus odpad z kúpeľne, aby mohol fungovať drez. Taktiež elektrinu, tú som spravil na dva ističe, aby s tým nebol problém.

stavba-steny
Stavba novej steny v kuchyni aj s miestom pre okno
osadene-okno
Stena už s osadeným oknom
okno-nalepeny-styrodur
Stena so styrodurom – tvrdeným polystyrénom a nalepenou parapetou
okno-nalepena-sietka
Nalepená sieťka s lepidlom a dierou na odsávanie pary z kúpeľne
kuchyna-elektrina
Takto vyzerala zapojený elektrina v kuchyni
kuchyna-sietka
Všetko treba zakryť a natiahnuť sieťku
kuchyna-omietka
Skoro hotová prerábka kuchyne. Natiahnutá omietka – vonkajší šťuk od Cemixu (vraj sa s ním lepšie pracuje ako s vnútorným, tak preto som použil ten)

Podlaha v kuchyni a zariadenie

Trebalo vyriešiť aj podlahu. Podlaha bola dosť krivá a mala časťami prevýšenie aj 3cm oproti bokom. Najprv som myslel, že použijem samonivelačný poter, avšak nakoniec som sa na to vykašlal a rovno položil dlažbu a vyrovnal to flex extra stavebným lepidlom. A myslím, že som nakoniec spravil dobre, keďže som potreboval mať podlahu čo najnižšie kvôli výške kuchynskej linky. A vyšlo to nakoniec úplne na výbornú. Kuchyňu som zariadil prevažne z IKEY. Vybral som si skrinky METOD, ktoré sa dajú dobre kombinovať. Nižšie sú taktiež fotky z montáže kuchyne.

kuchyna-vyrezanie-otvorov-do-linky
Takto som vyrezal do dosky otvory na drez, batériu a zabudovanú sklokeramickú dosku.
kuchyna-osadene-spotrebice
Namontované spotrebiče a rozhodol som sa aj obložiť stenu za kuchyňou
kuchyna-osadene-spotrebice2
Spodná časť kuchyne takmer hotová

A takto to vyzerá vo finále po troch mesiacoch

Samozrejme nerobil som 3 mesiace len túto kuchyňu, ale postupne celý byt. Celú detailnú prerábku som nahrával aj každý deň na instagram stories @jankomacinsky, tak ak chceš, môžeš ma tam sledovať. Pridávam tam aj teraz každý deň veci, ktoré robím, plánujem robiť a veľa info.

hotova-kuchyna1 hotova-kuchyna2

 

 

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn