Airbnb cesta #2: Prerábka bytu – Renovácia veľkej izby, brúsenie parkiet a finálne fotky

Airbnb cesta #2: Prerábka bytu – Renovácia veľkej izby, brúsenie parkiet a finálne fotky

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Minule som vydal prvý článok zo série Airbnb cesta, kde píšem o druhej strane Airbnb a tou sú hostitelia, tí ktorí svoje byty ponúkajú hosťom. V tento deň, keď píšem tento článok je to 10 dní od toho, čo som zavesil online svoj prvý byt do ponuky. Predtým som strávil presne 3 mesiace prerábkou, rekonštrukciou daného bytu. V už spomínanom minulom článku som ukázal, ako vyzeral byt úplne na začiatku  – 7. mája a opísal (hlavne na fotkách) premenu kuchyne.

V dnešnom denníku (alebo nepravidelno vychádzajúcom týždenníko-mesačníku?) z Airbnb cesty ukážem premenu hlavnej – veľkej izby. Je to miestnosť, kde sa toho až toľko nedialo, keďže väčšinu prác boli hlavne kúpeľňa a kuchyňa, ale zas nebolo toho ani najmenej. Ako izba vyzerala na začiatku, si môžeš pozrieť v predchádzajúcom článku.

Vo veľkej izbe sme začali oknami, ktoré sme oškrabali, očistili a namaľovalo bielou farbou. To bolo v podstate prvé, čo sa na byte robilo, okrem vypratávania.

izba-okna

 

Rozvody elektriny

Ďalšia dôležitá vec bola rozvody, teda elektrina. Chcel som mať elektrické zásuvky vedľa postele – z každej strany jednu a ešte jednu asi meter odtiaľ. Čo trebalo spraviť, bolo vysekať do steny drážky na káble.

izba-natiahnutie-elektriky
Najprv som si myslel, že pôjdem spodkom, ale potom som objavil, že horom už bolo v minulosti niečo natiahnuté, lebo tam bola umelohmotná prázdna rúrka. To bolo fajn, lebo to išlo ľahšie.

izba-diery-v-stene-elektrina
Z tejto zásuvky som chcel natiahnuť dalšie tri zásuvky. Inak diery v stene sú preto, že stena je hrubá iba jednu normálnu tehlu – ale na výšku, čiže má tak 5-6cm bez omietky. A keď som búral drážky na vodu pre práčku (ak tam niekedy bude), tak to jednoducho padlo. Myslel som, že pre sprchu, čo je v kúte v kúpeľni pôjde voda cez túto stenu, ale nakoniec sme to riešili s majstrom prívodom cez podlahu, keďže táto stena by mohla celá padnúť, resp. sa narušiť a tak to bolo jednoduchšie. To by som vôbec nebol happy. 😀

Elektrinu som natiahol tak, že zo zásuvky som spravil krabicu, kde som staré káble – dvojžilové, našťastie medené (ak by boli hliníkové, trebalo by to vymeniť úplne odznova v celom byte) napojil na trojžilové CYKY 2,5 mm cez wagosvorky a potiahol ich toľko, koľko bolo treba zásuviek. Len v tejto izbe som minul tak 40 metrov káblu.

izba-natiahnutie-elektriky2
Natiahnutie káblov pre tri zásuvky

Po natiahnutí káblov to trebalo zakryť. Káble sa prichytávajú cca každých 50 cm sadrou aby sa nehýbali a držali v stene. Následne so ich zamuroval Grobputzom a na povrchu zarovnal sadrovou stierkou aby tam neboli nerovnosti.

Renovácia zárubne a dverí

Samozrejme bolo potrebné aj nejak zrenovovať dvere a zárubne. Na zárubňu som testoval zoškriabanie farby pomocou teplovzdušnej pištole. Išlo to fajn, ale je to na dlhšie. Takto to vyzeralo. Neskôr som nerovnosti ešte zahladil tmelom a vyšmirgloval a namaľoval. Avšak ďalšie dvere a okná som už len vyšmirgloval, aby sa tam chytila farba a namaľoval a bolo to dobré.

izba-renovacia-dveri
Oškrabané dvere od farby

Ako som vybrúsil staré špinavé parkety a premenil ich na štýlovú podlahu

Jedna z hlavných a posledných vecí v izbe bolo upratať, odstrániť linoleum a koberec, ktorý bol na podlahe a následne vybrúsiť drevené parkety, vyčistiť ich a nalakovať. Znie to ľahko, že? Avšak trvalo to jeden celý deň. Na brúsenie som použil taký veľký stroj a k tomu aj také brúsne kotúče. Zapožičanie stroja a brúsne kotúče vyšli na vyše 50€, ďalších 40€ lak. Vybral som si taký tmavší, len malo to jednu nevýhodu, že schol 24 hodín a trebalo to dosť vetrať.

Ešte jednu vec, ktorú som spravil, že som zrenovoval radiátor, ktorý som vyčistil a nastriekal čiernym sprejom a podľa mňa to vyzerá dosť dobre.

Pri maľovaní izby som najprv použil hĺbkovú penetráciu zriedenú 1/3 cca a po vyschnutí maľoval primakrylom extra bielym.

izba-pred-brusenim-parkiet
Vymaľované, nastriekaný radiátor a uprataná izba pred brúsením parkiet

A takto prebiehala zmena podlahy. Najprv zababraná špinavá nevybrúsená, potom vybrúsená a na koniec nalakovaná. Premena.

premena podlahy

 

A takto to celé teda vyzerá vo finále. Zatiaľ mám len jednu fotku, lebo som to nestihol viac nafotiť, ale bude aj to 🙂

izba

 

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn