Airbnb cesta #2: Prerábka bytu – Renovácia veľkej izby, brúsenie parkiet a finálne fotky

Airbnb cesta #2: Prerábka bytu – Renovácia veľkej izby, brúsenie parkiet a finálne fotky

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

Minule som vydal prvý článok zo série Airbnb cesta, kde píšem o druhej strane Airbnb a tou sú hostitelia, tí ktorí svoje byty ponúkajú hosťom. V tento deň, keď píšem tento článok je to 10 dní od toho, čo som zavesil online svoj prvý byt do ponuky. Predtým som strávil presne 3 mesiace prerábkou, rekonštrukciou daného bytu. V už spomínanom minulom článku som ukázal, ako vyzeral byt úplne na začiatku  – 7. mája a opísal (hlavne na fotkách) premenu kuchyne.

V dnešnom denníku (alebo nepravidelno vychádzajúcom týždenníko-mesačníku?) z Airbnb cesty ukážem premenu hlavnej – veľkej izby. Je to miestnosť, kde sa toho až toľko nedialo, keďže väčšinu prác boli hlavne kúpeľňa a kuchyňa, ale zas nebolo toho ani najmenej. Ako izba vyzerala na začiatku, si môžeš pozrieť v predchádzajúcom článku.

Vo veľkej izbe sme začali oknami, ktoré sme oškrabali, očistili a namaľovalo bielou farbou. To bolo v podstate prvé, čo sa na byte robilo, okrem vypratávania.

izba-okna

 

Rozvody elektriny

Ďalšia dôležitá vec bola rozvody, teda elektrina. Chcel som mať elektrické zásuvky vedľa postele – z každej strany jednu a ešte jednu asi meter odtiaľ. Čo trebalo spraviť, bolo vysekať do steny drážky na káble.

izba-natiahnutie-elektriky
Najprv som si myslel, že pôjdem spodkom, ale potom som objavil, že horom už bolo v minulosti niečo natiahnuté, lebo tam bola umelohmotná prázdna rúrka. To bolo fajn, lebo to išlo ľahšie.

izba-diery-v-stene-elektrina
Z tejto zásuvky som chcel natiahnuť dalšie tri zásuvky. Inak diery v stene sú preto, že stena je hrubá iba jednu normálnu tehlu – ale na výšku, čiže má tak 5-6cm bez omietky. A keď som búral drážky na vodu pre práčku (ak tam niekedy bude), tak to jednoducho padlo. Myslel som, že pre sprchu, čo je v kúte v kúpeľni pôjde voda cez túto stenu, ale nakoniec sme to riešili s majstrom prívodom cez podlahu, keďže táto stena by mohla celá padnúť, resp. sa narušiť a tak to bolo jednoduchšie. To by som vôbec nebol happy. 😀

Elektrinu som natiahol tak, že zo zásuvky som spravil krabicu, kde som staré káble – dvojžilové, našťastie medené (ak by boli hliníkové, trebalo by to vymeniť úplne odznova v celom byte) napojil na trojžilové CYKY 2,5 mm cez wagosvorky a potiahol ich toľko, koľko bolo treba zásuviek. Len v tejto izbe som minul tak 40 metrov káblu.

izba-natiahnutie-elektriky2
Natiahnutie káblov pre tri zásuvky

Po natiahnutí káblov to trebalo zakryť. Káble sa prichytávajú cca každých 50 cm sadrou aby sa nehýbali a držali v stene. Následne so ich zamuroval Grobputzom a na povrchu zarovnal sadrovou stierkou aby tam neboli nerovnosti.

Renovácia zárubne a dverí

Samozrejme bolo potrebné aj nejak zrenovovať dvere a zárubne. Na zárubňu som testoval zoškriabanie farby pomocou teplovzdušnej pištole. Išlo to fajn, ale je to na dlhšie. Takto to vyzeralo. Neskôr som nerovnosti ešte zahladil tmelom a vyšmirgloval a namaľoval. Avšak ďalšie dvere a okná som už len vyšmirgloval, aby sa tam chytila farba a namaľoval a bolo to dobré.

izba-renovacia-dveri
Oškrabané dvere od farby

Ako som vybrúsil staré špinavé parkety a premenil ich na štýlovú podlahu

Jedna z hlavných a posledných vecí v izbe bolo upratať, odstrániť linoleum a koberec, ktorý bol na podlahe a následne vybrúsiť drevené parkety, vyčistiť ich a nalakovať. Znie to ľahko, že? Avšak trvalo to jeden celý deň. Na brúsenie som použil taký veľký stroj a k tomu aj také brúsne kotúče. Zapožičanie stroja a brúsne kotúče vyšli na vyše 50€, ďalších 40€ lak. Vybral som si taký tmavší, len malo to jednu nevýhodu, že schol 24 hodín a trebalo to dosť vetrať.

Ešte jednu vec, ktorú som spravil, že som zrenovoval radiátor, ktorý som vyčistil a nastriekal čiernym sprejom a podľa mňa to vyzerá dosť dobre.

Pri maľovaní izby som najprv použil hĺbkovú penetráciu zriedenú 1/3 cca a po vyschnutí maľoval primakrylom extra bielym.

izba-pred-brusenim-parkiet
Vymaľované, nastriekaný radiátor a uprataná izba pred brúsením parkiet

A takto prebiehala zmena podlahy. Najprv zababraná špinavá nevybrúsená, potom vybrúsená a na koniec nalakovaná. Premena.

premena podlahy

 

A takto to celé teda vyzerá vo finále. Zatiaľ mám len jednu fotku, lebo som to nestihol viac nafotiť, ale bude aj to 🙂

izba

 

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn