Ako sa dostať na Work and Travel USA?

Ako sa dostať na Work and Travel USA?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

Work and Travel (ďalej len WAT) je program pre študentov vysokých škôl, v ktorom vycestujete (napríklad do USA) a budete tam nejakú dobu pracovať (približne 3 mesiace), slušne si zarobíte a potom dostanete možnosť tiež nejaký čas po Spojených štátoch cestovať.

Aké sú výhody tohto programu? 

  • Naučíte sa postarať sa sami o seba
  • Zarobíte si peniaze
  • Spoznáte novú kultúru
  • Budete mať nové pracovné skúsenosti
  • Zlepšíte si (anglický) jazyk

Ako táto celá sranda prebieha, kým sa vôbec do Ameriky dostanete?

V podstate všetko sa dá vybaviť v agentúre (teda až na ten pas 🙂 ), ale samozrejme môžete si zohnať aj sami. Ja som si napríklad vybavoval prácu cez jedného chlapíka, čo tam pred pár rokmi bol. Letenky si môžete kúpiť v agentúre, ale taktiež nemusíte. Ako to teda celé prebiehalo u mňa? Ja som prvý impulz dostal, keď som videl inzerát na prácu v USA cez program WAT. Bolo to už celkom neskoro (dá sa povedať, že na poslednú chvíľu), niekedy v polovici apríla. Napísal som mu e-mail, dal mi informácie ako mám postupovať. Ako prvé mi vybavil takzvaný Job Offer (papier od firmy v USA, že môžete u nich pracovať). Následne som sa zaregistroval v agentúre (konkrétne v Student Agency, ale existuje ich viac, napríklad CKM alebo CCUSA). Vyplnil som tam pár formulárov. Kontaktovali ma, poslali mi zmluvu, faktúru a PEFIntrax (jednoduchý dokument od partnerskej agentúry v USA, ktorý len dáte potvrdiť v škole). Zmluvu som podpísal, PEFIntrax v škole potvrdil a poslal späť. Uhradil som faktúru a ďalej požadovali sken pasu a sken podpísaného Job Offer-u. Keď som toto dokončil, musel som ešte doplniť nejaké údaje v systéme agentúry (a uzavrieť prihlášku). Následne mi poslali link na agentúru Intrax (ktorá vybavuje veci v USA), kde som sa zaregistroval, vyplnil pár formulárov. Teraz je začiatok mája. Keď sa vybaví formulár DS-2019, pôjdem na americkú ambasádu, kde by mi mali dať víza (konkrétne J-1 Víza). Letenky si budem zháňať až po tom, ako tie víza dostanem (aj keď ževraj by s tým nemal byť žiadny problém). Za nejaké tri týždne by som tam mal ísť, ale o tom už bude ďalší článok.

A koľko približne stojí Work and Travel USA? 

  • Poplatok agentúre – cca 600€ – podľa kurzu USD-EUR (záleží na agentúre, v cene je formulár DS-2019, poistenie, list k vybaveniu Social Security Card)
  • Vybavenie práce – cca 250€ (cez sprostredkovateľa a agentúru platíte, keď si ju vybavujete sami, tak by ste to mali mať o túto sumu lacnejšie)
  • Víza J-1 – cca 160€
  • Letenky – 500€-900€ (záleží na vašej šikovnosti, teda ako to viete nakombinovať a vymyslieť)

Celková cena sa teda pohybuje od 1300€ do 1900€.

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn