Ako sa dostať na Work and Travel USA?

Work and Travel (ďalej len WAT) je program pre študentov vysokých škôl, v ktorom vycestujete (napríklad do USA) a budete tam nejakú dobu pracovať (približne 3 mesiace), slušne si zarobíte a potom dostanete možnosť tiež nejaký čas po Spojených štátoch cestovať.

Aké sú výhody tohto programu? 

  • Naučíte sa postarať sa sami o seba
  • Zarobíte si peniaze
  • Spoznáte novú kultúru
  • Budete mať nové pracovné skúsenosti
  • Zlepšíte si (anglický) jazyk

Ako táto celá sranda prebieha, kým sa vôbec do Ameriky dostanete?

V podstate všetko sa dá vybaviť v agentúre (teda až na ten pas 🙂 ), ale samozrejme môžete si zohnať aj sami. Ja som si napríklad vybavoval prácu cez jedného chlapíka, čo tam pred pár rokmi bol. Letenky si môžete kúpiť v agentúre, ale taktiež nemusíte. Ako to teda celé prebiehalo u mňa? Ja som prvý impulz dostal, keď som videl inzerát na prácu v USA cez program WAT. Bolo to už celkom neskoro (dá sa povedať, že na poslednú chvíľu), niekedy v polovici apríla. Napísal som mu e-mail, dal mi informácie ako mám postupovať. Ako prvé mi vybavil takzvaný Job Offer (papier od firmy v USA, že môžete u nich pracovať). Následne som sa zaregistroval v agentúre (konkrétne v Student Agency, ale existuje ich viac, napríklad CKM alebo CCUSA). Vyplnil som tam pár formulárov. Kontaktovali ma, poslali mi zmluvu, faktúru a PEFIntrax (jednoduchý dokument od partnerskej agentúry v USA, ktorý len dáte potvrdiť v škole). Zmluvu som podpísal, PEFIntrax v škole potvrdil a poslal späť. Uhradil som faktúru a ďalej požadovali sken pasu a sken podpísaného Job Offer-u. Keď som toto dokončil, musel som ešte doplniť nejaké údaje v systéme agentúry (a uzavrieť prihlášku). Následne mi poslali link na agentúru Intrax (ktorá vybavuje veci v USA), kde som sa zaregistroval, vyplnil pár formulárov. Teraz je začiatok mája. Keď sa vybaví formulár DS-2019, pôjdem na americkú ambasádu, kde by mi mali dať víza (konkrétne J-1 Víza). Letenky si budem zháňať až po tom, ako tie víza dostanem (aj keď ževraj by s tým nemal byť žiadny problém). Za nejaké tri týždne by som tam mal ísť, ale o tom už bude ďalší článok.

A koľko približne stojí Work and Travel USA? 

  • Poplatok agentúre – cca 600€ – podľa kurzu USD-EUR (záleží na agentúre, v cene je formulár DS-2019, poistenie, list k vybaveniu Social Security Card)
  • Vybavenie práce – cca 250€ (cez sprostredkovateľa a agentúru platíte, keď si ju vybavujete sami, tak by ste to mali mať o túto sumu lacnejšie)
  • Víza J-1 – cca 160€
  • Letenky – 500€-900€ (záleží na vašej šikovnosti, teda ako to viete nakombinovať a vymyslieť)

Celková cena sa teda pohybuje od 1300€ do 1900€.