Cestovať sám? 5 dôvodov, prečo by si si to mal skúsiť

Cestovať sám? 5 dôvodov, prečo by si si to mal skúsiť

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

Na prvý pohľad môže byť cestovanie ako jednotlivec pekne strašidelné. Myslíš si, že sa nebudeš mať s kým rozprávať, nebudeš sa mať s kým poradiť a tak ďalej. Pre veľa ľudí je cestovať sám odstrašujúce a o ničom. Aj ja som si to myslel. Avšak pred nejakým časom som na to zmenil názor, keď som videl ľudí, ktorí tak cestujú, ako napríklad Milan bez mapy. Milan je v tomto momente už vyše 140 dní na cestách nielen v Ázii.  Ako všetko, má to svoje výhody aj nevýhody. Poďme sa teraz pozrieť na tie výhody:

  1. Nemusíš robiť kompromisy

Jedna veľká výhoda. Aspoň pre mňa. Nerád robím kompromisy. Všade a vo všetkom. Proste rád robím veci podľa seba. Pri cestovaní teda nemusím dohadovať termíny, miesta, kto, kedy a kam môže ísť. Aj keď každý hovorí, že by šiel tam a tam, keď príde na kúpu letenky a plánovanie tripu, veľa z nich zdupká alebo nakoniec nemôže ísť.

Keď už sa ale niekam so spolucestovateľom vydáš, musíte si zladiť miesta kam sa chcete ísť pozrieť, jedného to môže zaujímať a druhého nemusí. Urobiť kompromis pri vyberaní jedla (reštaurácie), ubytovania, jednoducho všade.

Veľkú výhodu vidím aj v kupovaní letenky. Občas nájdem letenku, ktorá stojí pár korún, avšak je to iba ERROR FARE alebo časovo obmedzená ponuka. A písať niekomu alebo volať, či by nešiel chce čas. A ten je tu veľmi dôležitý.

Prednedávnom som napríklad kúpil letenku na Zanzibar za 170€ spiatočne, kde strávim Vianoce 2017. Bola to letenka ERROR FARE, pri ktorej chybu zvyknú rýchlo opraviť a tam nie je čas na špekulácie. Nakoniec som si letenku kúpil na tretí krát, lebo 2x mi ju predtým zamietli. Do komentárov, kde bola ponuka som napísal, že som si kúpil odvtedy dovtedy a za chvíľu som dostal správu: „Ahoj, strašne rada by som išla, ale momentálne nemám s kým. Môžem sa pridať?“ Tým môžem nadviazať na ďalšiu časť. Avšak ja nie som ešte ani na letisku na Zanzibar už som spoznal niekoho nového.

korytnacky-zanzibar

 

2. Na cestách spoznáš nových ľudí a preto nikdy necestuješ sám

Ako som už vyššie spomínal, keď cestuješ sám, otvárajú sa ti nové možnosti. Ľudia vidia, že nie si v nejakej pomyselnej sociálnej bubline a je oveľa väčšia šanca, že sa ti prihovoria alebo ty im. Veď si to predstav. Keby si bol s kamarátom, nikto ťa neosloví lebo vidí, že už v nejakej skupine si, avšak keď si sám, ani sa ten človek toľko nehanbí a rád ťa spozná. Takisto ľahšie sa s niekym zoznámiš a porozprávaš napríklad v lietadle. Keby si cestoval s niekym už od začiatku, tak sa budeš baviť s ním. Takto, keď si sám, si automaticky hľadáš nových priateľov, lebo človek je tvor sociálny.

party-ohen-plaz

 

3. Naučíš sa spoliehať sám na seba

Zistíš, či sa vieš o seba postarať a nebudeš sa spoliehať na druhých. Budeš si musieť sám nájsť letenku, ubytovanie, lístok na metro, dávať pozor aby si nezmeškal lietadlo alebo naplánovať cestu. Jednoducho budeš zodpovedný sám za seba. A ak za teba doteraz všetko niekto vybavoval, radím ti to vyskúšať si ešte viac. Je to výzva a výzvy sú super!

 

4. Máš priestor pre sebarealizáciu

Možností, ako byť kreatívny je veľa. Môžeš točiť videá, písať si denník alebo blog, fotiť, rozmýšľať nad svojim biznisom alebo len tak rozjímať a vymýšľať nové projekty. Mne osobne najviac nápadov napadá keď idem sám v aute alebo sa idem niekam prejsť. Čas strávený sám investuješ do seba a do rozvoja vlastných vecí.

fotenie-mesta

 

5. Si viac otvorený novým veciam

Ako som už vyššie spomínal, keď cestuješ sám, si viac otvorený  novým veciam, lebo nie si uzatvorený vo vlastnej sociálnej bubline. Riadiš sa čisto podľa seba a nikto na okolí ťa neovplyvňuje. Ak napríklad vidíš bungee jumping a vieš, že by si to chcel vyskúšať, je väčšia šanca, že pôjdeš do toho, lebo nikto ti nehovorí, že mne sa nechce, ja sa bojím.

 

DISCLAIMER

Neodsudzujem cestovanie vo dvojici, cestovanie v skupine. Tiež cestujem väčšinou s niekym, avšak nemám problém ísť aj sám, pretože viem, že už za rohom na mňa čakajú nové prekvapenia, príležitosti, noví ľudia a zážitky , ktoré by som možno so skupinou nezažil. V budúcnosti nebudete ľutovať veci, čo ste spravili, ale tie, ktoré ste nespravili.

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn