Čo je affiliate marketing?

Čo je affiliate marketing?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

Čo je affiliate marketing?

Ukážeme si to na príklade. Vlastním stránku www.akozariadit.sk. Budeme ju nazývať: mediálny priestor. Píšem / nechávam si písať články o architektúre, interiérovom designe a bývaní. V niektorých článkoch sú umiestnené odkazy alebo bannery (v tomto článku banner – OBCHOD, V KTOROM NAKÚPITE), ktoré odkazujú na určitú kampaň (viď pojmy nižšie). Návštevník klikne na odkaz a ten ho presmeruje na stránku e-shopu. Keď návštevník príde na stránku, uložia sa mu v prehliadači koláčiky (cookies). V tejto kampani je to nastavené na 30 dní. Ale čo to znamená? Znamená to, že keď do 30 dní od prekliku z mojej stránky návštevník nakúpi, stáva sa z neho zákazník. A ja dostanem nejaké percentá z dokončenej objednávky (v tomto prípade ide o 10%). Tu sa jedná o PPS (CPS) kampaň. Čiže, ak nakúpi za 120€, dostanem 12€. Treba ešte upozorniť, že cena za objednaný produkt/službu sa za prekliknutie z mojej stránky nijak nezvyšuje! 

Teda v skratke, ja dostávam určitú sumu za konverziu z návštevníka na zákazníka.

Samozrejme, že existuje aj viacero typov affiliate kampaní. Nie len táto, ktorú som vám uviedol. Existuje napríklad PPL (CPL)↓, ktorú využívajú hlavne inzerenti s finančnými produktmi. To znamená, že dostávate províziu za návštevníkovo vyplnenie formulára.

Ako začať?

Pýtate sa, že ako teda na to?

  1. Zaregistrujte sa v Affiliate sieti. Buď ako právnická osoba alebo fyzická osoba. Odporúčam Dognet.
  2. Do 48 hodín vám príde na e-mail s potvrdením, že ste sa stali členom.
  3. Prihláste sa a vyberte si kampaň, ktorá vám najviac vyhovuje (podľa zamerania vášho blogu/webu/magazínu), provízií a čo kampaň ponúka.
  4. Odporúčam vybrať oblasť, tému, kde sú minimálne dve kampane. Keby sa náhodou stalo, že jedna skončí, aby ste mohli všetko presmerovať na druhú.
  5. Vyberiete si buď banner alebo odkaz a ten umiestnite na vaše stránky.
  6. Ak chcete s niečím poradiť, napíšte mi komentár. Alebo ma kontaktujte.

affiliate-marketing

Prečo by som sa mal zaregistrovať práve cez tento link?

Sám som pred nedávnom začal s affiliate marketingom. Nebojím sa to priznať. Prešiel som si začiatkami, musel som si hľadať materiály, študovať, skúšať. A ešte si to natoľko pamätám, že viem čím budete prechádzať. Viem sa vžiť do vašej kože, keďže sa ešte stále považujem za začínajúceho affiláka. Snáď to neznie tak, že vám chcem do hlavy tlačiť kaleráby.

Niesom ešte tak zahltený prácou, čiže môžeme na túto tému diskutovať a pomôžeme si navzájom 🙂 Môžem vám poradiť ako začať, ako spustiť prvé kampane, ako nastaviť web, ako stránku propagovať. Stanem sa vaším lektorom a budem vám k dispozícii, keď niečo budete potrebovať. Možno sa staneme aj dobrými priateľmi. Keď sa teda zaregistrujete cez vyššie uvedený link, príde mi e-mail a budem vedieť, že to myslíte vážne.

Pre koho je affiliate marketing vhodný?

Môžem povedať, že pre všetkých, ktorí chcú začať zarábať na internete. Máte blog, magazín alebo vlastníte portál? Ak ho speňažujete len cez Google AdSense, nevyužívate celý jeho potenciál. Z affiliatu dostávate vyššie provízie, cielite, len to čo cieliť chcete a máte množstvo možností, lebo affiliate kampaní pribúda a slovenský affil sa pomaly z plienok rozrastá. Možno to vyznie, že vám prezentujem niečo, len aby som prezentoval. Ale osobne píšem len o veciach ktorým sám verím a nehanbím sa za ne.

Koľko môžem zarobiť s affiliate?

Tu nieje strop. NO LIMIT. Keď ste šikovní, dokážete zarábať aj 5000€ mesačne v čistom. Žijúcim príkladom je napríklad Peter Chodelka, ktorý sa česko-slovenskému affilu venuje 3 roky, vybudoval si pekné portfólio webov a je mojím vzorom. Ďalším zaujímavým človekom je Vlado Rejholec. Majster vo využívaní organickej návštevnosti, ktorý zarába podobné sumy.

Čo je?

Publisher – To som ja. Vlastník mediálneho priestoru. V tomto prípade stránka www.akozariadit.sk. Propagujem affiliate kampaň inzerenta a dostávam províziu.

Inzerent – Firma, ktorá chce zvýšiť svoje zisky a spustí affiliate kampaň.

Kampaň – Inzerent ponúka províziu za propagáciu za privedenie zákazníka.

Konverzia – Zmena návštevníka vašej stránky na zákazníka inzerenta.

Provízia – Finančná čiastka, ktorú dostane publisher od inzerenta, resp. od affil siete po splnení požadovaných podmienok.

Affil – Skratka affiliate marketingu

Affiliate sieť  – Spája publishera a inzerenta. Dohaduje podmienky, rieši zmluvy, zabezpečuje vyplácanie, uľahčuje obidvom stranám fungovanie.

CPA – Cost Per Action – Inzerent, resp. Affiliate sieť vám platí za nejakú akciu, ktorú návštevník vykoná. Tá sa rozdeľuje na ďalšie dva názvy.

  • PPL (CPL) – Pay Per Lead (Cost Per Lead) – Ako publisherovi vám platia za to, že návštevník napr. vyplní formulár na úver.
  • PPS (CPS) – Pay Per Sale (Cost Per Sale) – Ako publisherovi vám platia za to, že návštevník spraví nákup, alebo zaplatí za nejakú službu.

Páčil sa vám článok? Nebojte sa ho zdieľať na sociálnych sieťach. Spravíte mi radosť. 🙂

 

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn