Ako si vypestovať zvyky?

Ako si vypestovať zvyky?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

Výskumníci na Novomexickej štátnej univerzite v roku 2002 uskutočnili pokus, ktorým chceli zistiť, prečo ľudia pravidelne cvičia. Do pokusu zapojili 166 jedincov, ktorí trénujú aspoň trikrát do týždňa.

Zistili, že väčšina začala cvičiť kvôli tomu, že mali zrazu veľa voľného času, z chvíľkového rozmaru, alebo sa chceli proste vybiť z pracovného alebo osobného života.

Ak s cvičením neprestali, vypestovali si zvyk a to kvôli nejakému druhu odmeny. Pre viac ako 90% zúčastnených bola odmena, že sa cítili lepšie pre vyplavovanie endorfínov. Pre ďalších opýtaných bola odmena to, že sa stále viac a viac zlepšovali a videli na sebe pokroky. Tí ktorí cvičia a vidia, že sa zlepšujú a zväčšujú si pripadajú malí a preto chcú byť väčší a lepší. To je ich motiváciou.

Zvyk – Ale ako vôbec začať?

 Treba si vytvoriť nejaký podnet, aby vás to „nútilo“ do danej činnosti. Napríklad, chcete začať behať. Aký môže byť podnet? Obujete si tenisky ešte pred raňajkami. Dobrá vec, ktorá vám pomáha chcieť prekonávať samého seba je aplikácia Nike+ Running – odporúčam. Ukáže vám to, koľko ste prebehli, ako rýchlo, ktorý úsek ste šli najrýchlejšie, najrýchlejšie prebehnutý kilometer, najvyššia dosiahnutá rýchlosť a iné haluze.

sila-zvyku

Mimochodom informácie som čerpal z knihy Sila Zvyku – Charles Duhigg.

 

sila-zvyku-button

 

 

A určíte si odmenu za splnenie cieľa. Môže ňou byť zmrzlina, koláčik alebo nejaké dobré ovocie. Alebo len to, že sa budete cítiť skvele.

Ale nespočetné výskumy zistili, že podnet s odmenou nestačia na vytvorenie zvyku. Budete si ráno s potešením obúvať tenisky až vtedy, keď mozog začne odmenu očakávať – túžiť po skvelom pocite – po prívale endorfínov. Podnet musí okrem správania vyvolať aj chcenie – túžbu po odmene.

Týmto sa vytvorí zvyková slučka, ktorá sa opakuje dookola.

  1. Vytvorenie podnetu
  2. Činnosť
  3. Odmena

 

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn