Letenky a doprava v Londýne

Letenky a doprava v Londýne

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

Letenky do Londýna

Dnes už sú letenky a nielen do Londýna vcelku lacné. Ja som kupoval letenky spiatočné za 32€, keďže som vychytal nejakú akciu. Kúpil som ich klasicky cez Ryanair. Ak chcete vychytať nejakú akciu alebo dobrú cenu, pozerajte na ich stránke Fare Finder a sledujte napr. ich twitter, kde o tom upozorňujú. Ďalšia z možností je sledovať nejakú facebook skupinu, ako napríklad tú, ktorú som spomenul v článku Ako hľadať a nájsť lacné letenky.

Ak ste z východného Slovenska, môžete sledovať Wizzair, ktorí lietajú do Londýna z Košíc.

Keď letíte do Londýna, máte väčšinou na výber dve letiská a to Luton a Stansted. Obidve sú podobne vzdialené od Londýna, čiže je v podstate jedno, kam letíte.

Doprava z letiska

Keď už sme na letisku, voľba je pravdepodobne jasná. Do Londýna chodia autobusy. Lístok je potrebné si objednať vopred, môžete si ho vytlačiť, ale postačí aj v telefóne.  Ceny sú približne 10-15€ za one-way. Záleží od dopravcu, času a miesta kam idete. Lístky sa dajú kúpiť buď na EasyBus alebo na NationalExpress. Je to v podstate jedno, keďže aj keď si kúpite lístok cez EasyBus, odvezie vás NationalExpress.

 

Metro v Londýne

Keď prídete do prvého Undergroundu, prvé, čo spravíte je, že si kúpite tzv. Oyster card. Je to karta, ktorá funguje na vstup do metra. Je to formou kreditu. Karta stojí 5 libier, ale keď budete odchádzať, môžete ju vrátiť a poplatok vám dajú späť. Za deň dopravovania v Londýne by ste mali zaplatiť maximálne £7.80 a potom by sa odrátavanie malo zastaviť. Viac o maximálnych cenách za metro si môžete pozrieť na tejto stránke.

Dobíjať kartu si môžete na každej stanici metra. Môžete platiť v hotovosti alebo platiť kartou. Aktuálny zostatok na karte sa vám ukazuje vždy keď si ju pípate pri vchode.

Sieť metra v Londýne je veľmi široká a odporúčam si na začiatok stiahnuť do telefónu aplikáciu s mapou. Aplikácií je niekoľko a hodí sa vám to, kým sa v tom celom zorientujete.

 Autobusy v Londýne

Sú všade na obrázkoch z Londýna. Poschodové autobusy tzv. Double-deckers. Premávajú tam, kde nechodí metro, resp. majú častejšie zastávky. Keď si chcete zastaviť autobus, musíte naňho zamávať alebo zdvihnúť ruku. Kiežby som to vedel hneď a neprešiel by okolo mňa ako keby sa nechumelilo hneď prvý večer ako som sa išiel na byt, kde sme mali bývať. Autobusy narozdiel od metra chodia aj v noci.

 

Skúste bicykel

V Londýne si môžete požičať bicykel. Je to zdravšia forma dopravy a hlavne keď je pekné počasie. Ja som si takto požičal bicykel v posledný deň. Bicykel na 24-hodín stojí £2.  Platiť sa platí kartou a to rovno v pri tých stojanoch, kde bicykle stoja. Postupujete podľa inštrukcií a pri dokončení vám vytlačí stroj lístoček s číslami a tie len zadáte pri stojane a bicykel si vezmete. Trošku mi vadilo, že treba ho do polhodiny vrátiť pri niektorom z inách stanovísk, inak platíte nejaké penále za každú začatú polhodinu. Ale stojanov je v meste dosť. Je to lacnejšie ako keď sme si požičiavali bicykle v Chicagu. Tam to stálo na deň 10$.

Ak teda nechcete jazdiť metrom alebo sa povoziť po Londýne na bicykli, je to rozumná voľba. Len nejazdite po chodníkoch, lebo ľudia na vás budú hučať. 😀

Klasický Taxi

Ďalšia prupovídka z Londýna ako červené autobusy. A to klasický black cab aneb hackney carriage. Premávajú všade. Ajkeď osobne som tento druh dopravy v Londýne nevyužil.

Z Londýna som natočil aj krátke video a sú tam zábery aj tohto taxíku. A aj double-deckru 🙂

 

Uber

V podstate tiež taxík, ale niesú čierne. Jedná sa o mobilnú aplikáciu, ktorá vám sprostredkuje jazdu. Je to taxi, ktoré oficiálne taxi nieje. Uber jazdí aj v Bratislave a vo väčších mestách po celom svete. Je lacnejší ako klasické taxíky a vopred vidíte odhadovanú cenu a môžete sledovať trasu na svojom mobile. Tým pádom sa vám nestane, že vás taxikár bude voziť kade-tade ako to vraj niektorí robia. Môže to byť zaujímavá voľba, ak sa v Londýne vraciate na hotel po party a metro nefunguje alebo sa s ním môžete zviezť ako s taxíkom. Ale pravdepodobne Uber poznáte.

 

To by bolo pre tento článok všetko. Verím, že sa ti článok páčil a nabudúce si ukážeme pár tipov, čo robiť v Londýne.

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn