Umenie, čo platí účty – Report z akcie

Umenie, čo platí účty – Report z akcie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vo štvrtok 14. apríla som navštívil jednu asi z posledných akcií v Cvernovke, konkrétne v Connect Coworking. Jednu z posledných preto, lebo ako už niektorí z vás vedia, tak starú pradiareň, kde pôsobilo mnoho umelcov kúpila firma YIT a má tam stavať. Je mi to ľúto, keďže tam je/bol super kreatívny priestor. Tak trochu hipsta. Ale späť k tomu, kvôli čomu je hore nadpis. Akcia sa volala Konferencia TMPV – umenie čo platí účty. Organizovali ju študenti umeleckej školy. Na začiatku prišla študentka a povedala pár teplých slov. A ďalej už poďme rovno na prednášajúcich.

Zmluvy, licencie a právo

Ako prvá prednášala JUDr. Martina Stašíková z občianskeho združenia LITA, ktorá hovorila o tom, ako si ochrániť svoje dielo a ako postupovať v právnych veciach. Aby sa náhodou nestalo, že by vaše dielo bolo znuežité. Spomenula aj novú možnosť, čo sa týka autoského zákonníka a to paragraf 91 – Dielo na objednávku. Zodpovedala aj pár otázok, ktoré boli položené cez sli.do. Otázky, čo sa týkajú tejto témy, môžete nájsť aj na ich stránke LITA.sk.

1

2
Požiť autorovo dielo…

 

 

Ako naceniť svoju prácu – OWL Agency

Po krátkej pauze na scénu prišiel Andrej Kiszling z agentúry, ktorá sa zaoberá ilustráciami. Rozprával o tom, ako by si umelci mali naceňovať svoju prácu a koľko by si mali pýtať, keďže umelec nie je charita a nerobí zadarmo. Po krátkom výpočte pri hrubej priemernej mzde 1400€, čo býva plat väčšinou plat kreatívnych umelcov, čo robia full time v agentúrach, vydelením /20, čo je počet pracovných dní v mesiaci vyšlo 70€ na deň. To je minimálna suma, čo by si umelec mal pýtať za deň svojej roboty + čas, ktorý strávi menežovaním zákazky, čiže +1 deň, čo robí vo výsledku 140€. A plus režijné náklady.

Samozrejme, nie vždy robíte za peniaze. Spomínal tri možnosti, za čo môžete robiť:

  1. Eurá, doláre, koruny alebo iná mena
  2. Nič – najhoršia varianta
  3. Niečo iné – napríklad, že vaše meno alebo logo bude propagované pred publikom, skúsenosti. Áno, niekedy to nie je zlé, ale ak bude vaše meno propagované ľuďom, musíte sa zamyslieť, či sú vaša cieľovka, ak nie, tak vám to je nanič. Skúsenosti sú druhá možnosť. Ak sa vám to oplatí, veľa sa naučíte, nadobudnete skúsenosti a spoznáte zaujímavých ľudí, tak sa to môže oplatiť. Záleží od situácie.

Môžu byť aj iné hodnoty, ako napríklad barter.

Bola to v skratke super prínosná prednáška a zaujímavá a vtipná prezentácia.

Ukážeme si zopár obrázkov z prednášky.

andrej kiszling

5
kalkulovať a trochu počítať

3 4

 

 

Umelec Boris Sirka

Krátka prednáška od umelca Borisa, ktorý rozprával o umení, o klientoch a galériách. Jeho diela si môžete pozrieť na jeho tumblr.

boris sirka

 

Rady pána Slováka

Prednášajúci, na ktorého som sa najviac tešil. Pred 10 rokmi s priateľmi založil reklamnú agentúru Respect App. Vkusná prezentácia. Hovoril o tom, ako postupovať, mal veľa rád do kreatívnej tvorby a o tom, že musíte mať nejaké hobby, inak vás drbne. Takisto, by ste si mali zostaviť tím, lebo sám toho nikdy veľa nezmôžete. Každý športovec má tím. Má svojho zdravotníka, trénera a kopu iných dôležitých ľudí.

Rozprával aj jeden zaujímavý príbeh o tom, ako natočili film, ale bola z toho katastrofa a nikto s ním nechcel ďalej spolupracovať. Nejaký čas na to, natočil film o tom, ako sa mu nepodarilo nakrútiť film, teda podarilo, ale bola z neho katastrofa a tento film o filme bol v konečnom dôsledku zábavný. Vždy sa dajú obrátiť veci na niečo dobré.

Prezentácia pána Slováka bola vtipná a aj poučná. Obrázky a nejaké rady nižšie.

robert slovak

6 7 8

 

Ak sa ti článok páčil, pozri si aj ostatné alebo sa pridaj na moju stránku na facebooku. 🙂

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn