Ako som založil značku oblečenia Pharos Apparel?

Ako som založil značku oblečenia Pharos Apparel?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

Tí, ktorí ma poznáte alebo sledujete na facebooku, instagrame, či snapchate, ste si možno všimli, že som párkrát zdieľal, publikoval alebo hovoril o pojme Pharos Apparel. Podľa nadpisu a názvu ste už mohli usúdiť, že ide o značku oblečenia.

Začalo to myšlienkou

Dnes to môže byť už aj dva roky, čo som sa začal pohrávať s myšlienkou začať sa realizovať v oblasti oblečenia, módy, doplnkov. Páčili sa mi rôzne štýly a takisto nosím rôzne štýly. Hlavne podľa toho, kam idem. Keďže mám rád minimalizmus a dizajn, chcel som vytvoriť niečo jednoduché. Pred rokom a pol to mali byť čierne pánske Carpe Diem mikiny bez kapucne 😀 priebežne som si ukladal rôzne outfity a zaujímavé kúsky z Pinterestu alebo z Instagramu. A to všetko bez cieľa. Teda s cieľom, ale zatiaľ dopredu neurčeným. Ale robím to tak asi so všetkým. Všetko, čo sa mi páči, si ukladám, či už ide o obrázky z oblasti fashion, novej hudby, čo objavím, videá, čo ma bavia a motivujú ma, rôzne články, ku ktorým by som sa rád v budúcnosti vrátil alebo viem, že sa mi zídu.. A mali by ste to robiť aj vy. Je to super. Takto mám asi milión nápadov, čo by som chcel robiť. Či ide o podnikanie, cestovanie alebo nejaká moja iná realizácia.

Spravil som si moodboard

Možno viete, čo to je a možno nie. Moodboard je nejaké miesto, kde si nahádžete všetky veci, čo sa vám z danej témy ľúbia a inšpirujete sa nimi pri tvorbe niečoho nového. Môže to byť nástenka, súbor v počítači, proste nejaké zhromažďovacie miesto. Uvediem príklad. Chcel som začať vytvárať značku oblečenia. Ako by mala vyzerať, ako by mala komunikovať, nápady na nové produkty, logá, ktoré sa mi páčia a niečo na ten štýl by som chcel vytvoriť aj ja, inšpiratívne outfity, kampaň videá, proste všetko. Jednoducho nástenka inšpirácií.

Kopla ma múza

Bolo to v októbri 2015, keď som sa pustil do vymýšľania názvu, loga. Pár dní som pracoval na vymýšľaní názvu, brázdil internetom, prezeral hocijaké generátory názvov, pozeral Pinterest. Každý názov som si zapisoval a nakoniec som ich mal asi 20. Bral som len také, ktoré majú voľné .com domény, keďže som sa chcel zamerať na celý svet. Po dlhšom vyberaní som mal svojich favoritov. Bol to Perverse Apparel, tuším Gladiator clothing alebo niečo také podobné, už si presne nepamätám a vybraný Pharos Apparel. Dobre to znelo, dali sa k tomu vymyslieť všelijaké veci, maják (z gréckeho Faros -> Pharos)  sa mi zdal ako dobre graficky spracovateľný, je to symbol nádeje, slobody a v konečnom dôsledku má aj taký námornícky nádych.

Keď som mal vymyslený názov, druhá vec, ktorá bola dá sa povedať nutná k brandingu je logo. Chcel som niečo, čo vyjadrí názov a bude to pekne graficky spracované. Keďže sa venujem dizajnu, grafike, marketingu, celkom som sa nad vymýšľaním zabavil. Prvé nápady, ktoré som zbúchal prvý deň boli zlé a niektoré vraj vyzerali ako penis, ale pomaly sa to stále zlepšovalo. Dole môžete vidieť niektoré z konceptov. Rozmýšľal som nad logom aj z funkčného hľadiska. Či ho bude dobre vidno, ak sa vyšije/vytlačí na tričko, či bude viditeľné aj pri menších veľkostiach a tak podobne.

loga_pharos_apparel
Koncepty loga Pharos Apparel

Nakoniec som si povedal, že sa to pokúsim spraviť čo najviac minimalistické a také, aby to dobre vyzeralo na tričkách, na krabiciach, na vizitkách, na webe, proste všade. A aby si to človek jednoducho zapamätal. Vzniklo finálne logo

logo

Pustil som sa do toho zhurta, ale potom som nechal myšlienku odpočívať

Písal som, že som názov a aj logo vymyslel v októbri. V tom čase som si zaregistroval aj doménu a sociálne siete. Bol čas na začatie výroby. Ako prvé som začal kontaktovať výrobcov v Číne a komunikovať s nimi. Prvý plán bol začať so streetwearovou módou a mieriť to na tínedžerov, ale to som si nakoniec rozmyslel. Po pár správach a vyjednávaní s Číňanmi som to stopol a nejak som nechal celú značku a myšlienku odpočívať. Jedným z dôvodov bolo, aby som mal na ne a na ich výrobu dosah. Niektorí ľudia sa ma pýtali, prečo si to nedám spraviť v shirtinatore alebo niekde „len potlačiť“. Samozrejme, že je to blbosť, keď si robíte vlastnú značku a nie len nejaký merch ako hudobník alebo reklamné tričká, kde sa väčšinou používa reklamný textil značiek Adler alebo Gildan. Nechal som teda myšlienku odpočívať.

Na jar to všetko začalo a pozícia značky

Niekedy na jar 2016 som cítil, že sa do toho znova chcem pustiť. Myšlienka bola dobre odležaná a pripravená na ďalšiu úpravu. Nakoniec som sa rozhodol, že značka bude na taký jemný preppy štýl. Claim (slogan) značky je „Explore The Freedom„, čiže preložené do slovenčiny: „objav(uj) slobodu“. Podstata, tvár značky je spojená s námorníckym štýlom, cestovaním, objavovaním nových miest a vecí. Ak by sme si chceli značku Pharos Apparel charakterizovať z marketingového hľadiska a komunikácie, archetyp značky by som zaradil do „Explorer„. Ak vás zaujíma, čo sú „archetypy“, je to 12 kategórií a určuje kde sa značka nachádza, akým smerom sa značka uberá a ako by ju ľudia mali vnímať, skúste si to hodiť do Google. Alebo si pozrite obrázky nižšie. Každá z kategórií má nejaké vlastnosti. Asi o tom napíšem v budúcnosti článok. 🙂 Pravdepodobne, keď sa nad tým tak zamýšľam, značka odráža celý môj postoj k svetu a branie sveta ako takého.

archetypyarchetyp_explorer

 

Čo sa týka výroby, chcel som to najlepšie vyrábať niekde na Slovensku aj napriek vyššej cene. Dôvodov bolo niekoľko. Chcel som mať dosah na výrobný proces, customizovateľný strih tričiek a samozrejme podporiť domácu ekonomiku. Našiel som si firmu, ktorá takéto veci robí. Spracovávanie, návrhy a úpravy trvali pár mesiacov a tričká boli v podstate hotové asi v polke júla.

Finishujeme a „features“ tričiek

Tričká som mal, ale potreboval som vyriešiť zopár ďalších vecí ako: e-shop, krabice s nápisom, štítky, balenie, odosielanie, platby v eshope.

Po asi dvoch týždňoch bol e-shop hotový a pomaly všetky veci vyriešené. Takto teraz vyzerá konečný produkt a som naňho hrdý, ale ešte predtým napíšem „features“ tričiek

  • Vyrobené na Slovensku
  • Pohodlná, kvalitná látka (aby napr. nepresvitali bradavky a tričko nebolo priesvitné a tenké ako keď 10 rokov periete jedno tričko)
  • Vyšívané logo
  • A samozrejme príde vám takto pekne zabalené

pharos_apparel_kamienky

button

Ak by si sa chcel k článku vyjadriť, použi komentáre pod týmto článkom alebo ak by si sa chcel niečo spýtať, napíš mi na facebooku alebo použi iné sociálne siete. 🙂

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn