Akou formou začať podnikať a ako si založiť firmu?

Akou formou začať podnikať a ako si založiť firmu?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

V minulom článku sme si povedali niečo o zakladaní firiem v off-shore, v daňových rajoch. Dnes sa pozrieme na to, ako si založiť firmu na Slovensku. Idem teda rovno k veci, ale predtým by som chcel ešte ozrejmiť, aké sú formy podnikania u nás. Podnikať môžete ako Fyzická osoba (FO) alebo ako Právnická osoba (PO). K podnikaniu na FO je potrebný len živnostenský list, ktorý si vybavíte na živnostenskom úrade za pár eur. Čiže ako osoba-človek máte oprávnenie podnikať. Výhodou sú malé náklady na rozbeh a nižšie ceny na prevádzku. Napríklad neplatíte ročnú daňovú licenciu, ktorú s.r.o.čky platia a banky poskytujú pre živnostníkov účty zadarmo, napríklad v mBank, kde je osobný a aj podnikateľský účet zdarma. Jednou z nevýhod podnikania na FO je, že ručíte celým svojím majetkom narozdiel od s.r.o. Prejdime teda k s.r.o.čkam.

Truchu definície…

Právnické osoby sú všetky subjekty, ktoré majú právnickú subjektivitu: nádácie, podniky, organizácie. Tieto právnické osoby majú pridelené tzv. IČO (Identifikačné číslo organizácie). Medzi PO patria aj už spomínané s.r.o.čky (Spoločnosť s ručením obmedzeným). Tento typ spoločnosti – firmy je na Slovensku najčastejší. Ako už napovedá názov, ručíte len majetkom firmy, čiže nie celým svojím majetkom ako človek – fyzická osoba.

Ako si s.r.o. založiť?

Založiť firmu si môžete buď sami alebo využijete firmy, ktoré s.r.o.čky zakladajú. Nestojí to priveľa a nemáte s tým žiadne starosti. Čas, kým vám založia spoločnosť trvá väčšinou 1 – 2 týždne, od podpisu všetkých papierov. Cena týchto služieb sa väčšinou pohybuje okolo 250€. Ak chcete podnikať už zajtra, môžete využiť nasledujúcu možnosť.

Kúpa už hotovej s.r.o.

Ak teda nemáte čas a chcete začať podnikať už zajtra, môžete si kúpiť už hotovú firmu tzv. „ready-made“. Takéto firmy sa odporúča kupovať len od overených zdrojov, resp. firiem. Keďže na firme môžu byť pobrané úvery a iná nepekná minulosť. Cena je väčšinou dvojnásobná, ako pri firmách založených presne pre vás. Čiže okolo 500€. A ako som už spomínal, hotové s.r.o.čky kupujte len od overených firiem.

Čo potrebujete na založenie spoločnosti?

Na založenie spoločnosti stačí jeden človek, ktorý môže byť majiteľom a zároveň aj konateľom. Ďalej potrebujete mať dovŕšený vek 18 rokov a mať spôsobilosť na právne úkony. Takisto potrebujete mať aj sídlo firmy. To si môžete zvoliť buď svoje trvalé bydlisko, nejaký iný byt, kde sa zdržiavate alebo existuje tzv. virtuálne sídlo. Je to prenajatá, často lukratívna adresa, kam vám chodí do schránky pošta a vy si za to mesačne platíte. K fungovaniu spoločnosti potrebujete aj ďalšie veci ako pečiatka, bankový účet a podobne. Najhlavnejšie veci sme si vypísali.

Aké poplatky budete platiť?

Áno, každého zaujíma, koľko bude platiť a koľko to stojí. Základné poplatky sú teda

  • Za založenie s.r.o. – cca 250€.
  • Podnikateľský účet v banke stojí v priemere 6-8€ mesačne. A myslím, že je len jedna banka, kde je účet zadarmo – Fio. Záleží samozrejme od vašich preferenciách a od toho, čo od banky požadujete (bankomaty, prevody, pobočky atď.).
  • Daňová licencia – štát vymyslel takúto nezmyselnosť, t.j. minimálna suma (daň z príjmu), ktorú za predošlý rok odvádzate. Za prvý rok pre novovzniknuté s.r.o. sa neplatí, čiže ak by ste si teraz (august 2016) založili firmu, v marci 2017 by ste túto daňovú licenciu neplatili. Platili by ste ju až za rok 2017, čiže v marci 2018. Pre s.r.o. bez DPH je to suma 480€, s DPH 960€. Po prekročení ročného obratu 500 000€ je daňová licencia 2880€.
  • Pečiatka 20€
  • Iné poplatky súvisiace s vašou podnikateľskou činnosťou

 

Ak by ste k téme mali hocijaké otázky, smerujte ich do komentárov alebo sa ma môžete spýtať osobne.

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn