Ako nájsť lacné letenky?

Ako nájsť lacné letenky?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

Dnes už je doba, kedy cestovať môže každý. Veľa ľudí si myslí, že na cestovanie treba mega veľa peňazí, ale to nie je pravda. V januári som bol v Luxembursku stopom a to zadarmo. Minul som len na ubytovanie, stravu. Do Berlína som letel za 17€, do Bruselu asi za 35€. Letieť do New Yorku sa dá aj za 160€, minule som narazil na článok, kde týpek letel do New Yorku dokonca za 50€ z Milána. Do Londýna som si kúpil nedávno spiatočné za 32€. Vidíte, že to ide aj nie za celý priemerný slovenský mesačný plat. A teraz si povieme ako na to. Ak chcete lietať lacno, nemôžete sa zameriavať na presný dátum. Väčšinou ide o spontánne rozhodnutia.

Na aké typy lacných leteniek môžete natrafiť?

1. Low Cost

Sú to nízkonákladové letecké spoločnosti, ktoré ponúkajú lacné letenky. Lietajú väčšinou len kratšie lety. Rozdiel oproti normálnym charterovým letom je, že v cene máte väčšinou len príručnú batožinu, na palube nedostanete jedlo/pitie a nízkonákladovky nelietavajú na veľké hlavné letiská, ale na priľahlé menej frekventované odkiaľ sa musíte potom nejak dostať. Napríklad Ryanair nelieta do Londýna na Heathrow, ale na Stansted a Luton, odkiaľ sa ale dostanete do Londýna autobusom, vlakom, metrom, taxíkom alebo nejakým iným prípojom. Nižšie si povieme, na akých stránkach hľadať takéto letenky.

2. Chybové charterové lety

Ako som už spomínal vyššie, rozdiely medzi týmito charterovými normálnymi letmi a low costovými sú hlavne v poskytovanej službe. Pri týchto letoch býva v cene aj veľká batožina, v lietadle dostanete občerstvenie, ale s tým pádom sú vyššie aj ceny za letenky. Avšak nikto nieje dokonalý a stáva sa, že ľudia robia chyby. Chyby napríklad také, že zabudnú prirátať k cene palivo, udajú na portáli cenu v zlej mene (namiesto 500€ to je 500forintov) alebo zabudnú na konci nulu a tým sa celá letenka dostane na desatinu ceny. Niektoré spoločnosti chyby neuznávajú a niektoré uznávajú. Ale kupovať by som sa ich nebál, lebo aj keby vám ju neuznali, vrátia vám plnú sumu späť na účet. Musíte však kupovať hneď, lebo netrvá im dlho, kým si to všimnú a cenu opravia. Zväčša je to pár minút, niekedy hodín a málokedy sa stáva, že je taká letenka online deň. Minule bola mega chyba do Thajska za 12€. Bohužiaľ nakoniec cenu neuznali. Dole si ukážeme, kde sledovať takéto letenky.

 

3. Akcie leteckých spoločností

Jedná sa väčšinou o promo akcie leteckých spoločností, o akcie, keď niečo oslavujú alebo je nejaký špeciálny deň. Pred pár dňami napríklad takto spravil akciu Ryanair pri dni ako Veľká Británia mala referendum o odchode z EÚ. Dal tuším na dva dni to bolo letenky za 9,99€ do väčšiny európskych destinácii na október a november. Hneď som kúpil do Londýna za 9,99€ tam a 21,99€ naspäť. Mohol som aj za 20€ spiatočne, ale v Londýne by som bol len na deň alebo na jednu noc. Niektorí sa potrápili a vyskladali si za 60€ kruhový trip po Eúrope, kde v nejakom meste boli vždy dva alebo tri dni.

Letecké spoločnosti robia takéto zľavy, len to treba sledovať. Nie len low-costové, ale aj charterové občas. Nižšie si ukážeme, kde hľadať.

Kde hľadať lacné letenky?

Weby nízkonákladoviek

Letenky low-costových spoločností nájdete väčšinou rovno na ich webových stránkach. Majú aj filtre, kde si zadáte za koľko chcete letieť, na koľko a ono vám to nájde lacné termíny. Treba sa prehrabávať medzi dátumami a hľadať aj vhodné spiatočné letenky.

Spoločností je niekoľko:

 • Ryanair – lieta rovno z Bratislavy, ale aj Prahy. Z Bratislavy má už celkom dosť destinácii. Akcie oznamuje napríklad aj na ich twitteri.
 • Wizzair – maďarská aerolinka, ktorá lieta hlavne z Budapešti. Keď sa rozhodnete lietať z Wizzairom, určite si vybavte ich klubovú kartu. Dostanete super zľavy. Nedávno začal lietať aj z Bratislavy, ale odtiaľ sa dostanete zatiaľ iba do Skopje.
 • Easyjet – táto spoločnosť lieta najbližšie z Viedne. Ale aj z Budapešti a Prahy.

easyjet

 

Vyhľadávače

Na internete existujú vyhľadávače najlacnejších leteniek. Jednotlivé letenky predávajú jednotlivé spoločnosti a tieto vyhľadávače ich pokrývajú a hľadajú tie najvýhodnejšie letenky.

 • Skyscanner – asi najznámejší vyhľadávač leteniek, môžete si skúsiť vyhľadať letenky rovno tu:

 

 • Kayak – konkurencia Skyscanneru
 • JetCost – fajn vyhľadávač z Francúzska
 • Skypicker ( Kiwi ) – Šikovný vyhľadávač zo susedného Česka, ktorý má nájazd stať sa konkurentom svetovým vyhľadávačom. Na tomto vyhľadávači oceňujem interaktívnu mapu rovno s cenami leteniek do jednotlivých miest.
 • Azair – ďalší šikovný search engine. Skúste zadať letenky z Bratislavy kamkoľvek a nájde vám tie najvýhodnejšie
 • Airixo – tento vyhľadávač má má podobný systém ako Azair. Ale ukazuje lety v pekných prehľadných guličkách. Super, keď neviete kam chcete ísť, tak len zadáte napr. z Bratislavy to Anywhere a ukáže vám to podľa krajín najvýhodnejšie letenky. Odporúčam!

airixo

 

Weby, ktoré hľadajú chybové a výhodné letenky

Na týchto stránkach nehľadám často, ale niekedy tam majú zaujímavé tipy na letenky. Ide skôr o magazíny o cestovaní. Ale určite stoja za spomenutie.

 • KadeTade – pekný magazín so zaujímavými článkami o cestovaní a tipoch na letenky. Jedná sa hlavne o charterové lety.
 • ChytreZajazdy – web so zaujímavými tipmi na lety. Taktiež hlavne o dlhších letoch (NY, Thajsko, atď.)
 • CestujLevne – ďalší portál so zaujímavými letenkami.
 • LetenkyZaBabku – taktiež tipy na lacné letenky. A za povšimnutie stojí aj ich fb stránka

 

FB skupiny

Odtiaľto beriem najviac tipov na letenky. Ľudia zdieľajú okrem zaujímavých leteniek aj svoje zážitky a skúsenosti s jednotlivými spoločnosťami, miestami, mestami. Odtiaľto som sa dozvedel o viacerých veciach, napr. to, že keď vám mešká lietadlo nejaký čas, máte nárok na odškodnenie. Samozrejme, musíte si o to požiadať. Viac info nájdete na stránke o právach cestujúcich od EÚ.

 • Tour De Svet – asi najlepšia facebook skupina o lacných letenkách, tipoch na lietanie. Spravuje ju Martin Hanzelktorý prispieva do skupiny skoro každý deň.
 • Lietame lacno po svete – ďalšia super skupina. Je tam viac ľudí a zdieľajú tam zaujimavé tipy nalacné letenky.

tour_de_svet

 

Ak sa ti môj článok lacné letenky páčil,  zazdieľaj ho vľavo tlačidlami naľavo a určite zanechaj like na mojej fb stránke. 🙂

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn