Čo vidieť a zažiť v Marrákeši?

Čo vidieť a zažiť v Marrákeši?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Počas nášho roadtripu po Maroku sme nevynechali ani Marrákeš. Je to štvrté najväčšie mesto hneď po Kasablance, Fése a Tangieri. Strávili sme v ňom 3 dni a toto sú najlepšie miesta a atrakcie, čo sa dá robiť a čo vidieť v Marrákeši.

Jemaa el-Fnaa

Najznámejšie a isto najrušnejšie námestie v Marrákeši. Cez noc sa celé zaplní ľuďmi. Okrem perfektnej atmosféry a jedla vás tu budú otravovať obchodníci s najrôznejšími vecami, od toho, že vám budú chcieť predať okuliare, jedlo, suveníry až po fotky s opicami alebo hadmi. Večer vyrastú po námestí stánky s jedlom, kde si môžete dať špízy, čerstvú zeleninu, mäso na rôzne spôsoby a tradičnú berberskú whisky, ako to zvyknú maročania prezývať – silný a neskutočne sladký mätový čaj. Taktiež sú super freshe z pomarančov, ale aj z iného čerstvého ovocia.

(viac fotiek nemám :D, tak prikladám aspoň instastory – nižšie – z nočného Jemaa el-Fnaa)

 

Mešita Koutoubia

Pár metrov od Jemaa el-Fnaa sa nachádza majestátna mešita Koutoubia – má 77 metrov – čím je najvyššou mešitou v Marrákeši. V jej okolí sa nachádzajú parky, kde si môžete na chvíľu odpočinúť napríklad po prejdení sa po trhoch. Je ikonou mesta a návštevu jej okolia určite nemôžete vynechať.

 

TIP: Pozri si aj video – sprievodcu Marokom a.k.a ako sme týždeň cestovali autom po krajine

Marocké jedlo

Jedna z vecí, čo ma na cestovaní najviac baví je jedlo. Ochutnávať nové rozmanité chute z celého sveta je skrátka super. Marocká kuchyňa je kombináciou berberskej (pôvodní obyvatelia severnej afriky), stredozemnej, arabskej a andalúzíjskej. Marocká kuchyňa bola hodnotená ako najlepšia arabská a druhá najlepšia na svete, hneď po francúzskej.

Ako predjedlo sa podávajú väčšinou olivy s charakteristickým štipľavým dipom a chlebom – skôr ako nakrájaná bageta.

Typické hlavné jedlo v Maroku je Kuskus Tajine s mäsom a dusenou zeleninou (existuje ich mnoho variant a na svoje si prídu aj vegetariáni) – respektíve Tajine je spôsob prípravy jedla v kužeľovitom hlinenom hrnci, kde sa všetko dá dokopy – cibuľa, cesnak, mäso, zelenina, voda a dusí sa to na slabom ohni 1,5-3 hodiny.

Nápoj, ktorý dostanete všade a je úplne typickým pre Maroko je Mint tea – silný mätový a presladený čaj – prezývaný aj berberská whisky.

V Marrákeši môžem odporučiť Restaurant Toubkal a nočný street food na Jemaa el-Fnaa

(taktiež som nemal žiadne fotky, iba instastories :D, tak prikladám tie)

 

 

Ubytovanie v tradičnom Riade

Pri návšteve Marrákešu, respektíve celého Maroka nemôžete vynechať ubytovanie v tradičnom Riade – hotel/dom – ktorý nemá okná do ulice – kvôli tomu, aby ľudia prechádzajúci sa vonku nevideli marocké ženy. Typické pre Riad je átrium (izby v dome sú všetky orientované do stredu budovy) a v strede sa nachádza fontána, poprípade malý bazénik na schladenie sa ako to bolo aj v našom prípade, keď sme boli ubytovaní v Riade.

(nemám fotky, tak prikladám aspoň moje instastories z Riadu – sleduj instagram @jankomacinsky)

Jardin Majorelle

Nádherná záhrada (jardin po francúzsky), ktorú navrhol Jacques Majorelle. Nájdete tu pestro a bohato použité farby s dominujúcou sýtou modrou. Celá záhrada je neskutočné fotogenická. Bazéniky s rybami, kaktusy, chodníčky prieč celou záhradou, lavičky, mnoho druhov rastlín a nádherné farby. Takto by sa toto miesto dalo charakterizovať.

V komplexe sa nachádza taktiež aj Berberské múzeum a Múzeum Yves Saint Laurenta, ktoré sme však nestíhali navštíviť, keďže za 2 hodinky nám už odlietalo lietadlo.

 

Ak sa ti tento článok páčil, môžeš ho zazdieľať napr. na facebooku alebo instagrame a označiť ma ( ak tak spravíš, máš u mňa shoutout 😀 ) @jankomacinsky

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn