Ako funguje metro v New Yorku a ako sa dostať z letiska?

Ako funguje metro v New Yorku a ako sa dostať z letiska?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

Začnem asi tou druhou otázkou a to je, ako sa dostať z letiska, konkrétne z JFK, ktoré je v New Yorku najväčšie a je veľká šanca, že priletíte hlavne sem. Ak si nezvolíte taxík alebo Uber/Lyft, pôjdete pravdepodobne metrom/vlakom. A tento „návod“ je práve pre to.

Ako sa dostať metrom z JFK na Manhattan?

Ako prvé sa musíte dostať na miesto, kde premáva metro. Na JFK letisku funguje tzv. Airtrain. Je to vlak, ktorý vás odvezie k jednému z parkovísk alebo na zastávku metra. Ja som šiel Airtrainom na zastávku Howard Beach. Platí sa až na tej zastávke, kde vystupujete. Tam si kúpite MetroCard špeciálne na Airtrain. Jednosmerná cesta z letiska stojí 7,75$ a kúpiť si ju môžete v stánku ako prechádzate cez turniket. Na zastávke Howard Beach nastúpite na metro s označením A a ten vás zavezie až na Manhattan. Cesta trvá približne jednu hodinu.

Lístok na metro v New Yorku

V NewYorku vám na všetku mestskú dopravu stačí jedna karta a volá sa MetroCard. Buď si kúpite MetroCard v automate, alebo ako ja v tom istom stánku ako kartu na Airtrain (líšia sa len zadnou stranou). Ja osobne som kupoval MetroCard na týždeň a tá stojí 32USD. Ak by ste veľa nejazdili metrom, môžete si MetroCardu kúpiť v automate a dobíjať. Jedna jazda stojí 2,75$, ale keďže ja som cestoval metrom dosť, zvolil som časovú možnosť, ktorá sa už viac oplatí ak cestujete každý deň minimálne 2x.

New York mapa metra

Metro v New Yorku je dobre dostupné a má veľa zastávok (hlavne ja Manhattne) a ľahko sa v ňom naviguje, keď už viete ktorá časť je ktorá. Jednotlivé nástupištia sú označené ako Downtown/Uptown/Brooklyn/Queens atď. Čiže ak ste napríklad dole na Manhattne a chcete ísť do Central Parku, zvolíte si Uptown, lebo chcete ísť hore. Easy peasy lemon squeezy.

Jednotlivé linky sa delia aj na Express a Local. Express linky nezastavujú na každej zastávke.

Na navigáciu a orientáciu v metro zastávkach môžete použiť mapu nižšie, ktorú som mal v iPhone stiahnutú tiež, ale častejšie som používal Google Maps so zapnutou vrstvou verejnej dopravy.

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn