Ako funguje metro v New Yorku a ako sa dostať z letiska?

Začnem asi tou druhou otázkou a to je, ako sa dostať z letiska, konkrétne z JFK, ktoré je v New Yorku najväčšie a je veľká šanca, že priletíte hlavne sem. Ak si nezvolíte taxík alebo Uber/Lyft, pôjdete pravdepodobne metrom/vlakom. A tento „návod“ je práve pre to.

Ako sa dostať metrom z JFK na Manhattan?

Ako prvé sa musíte dostať na miesto, kde premáva metro. Na JFK letisku funguje tzv. Airtrain. Je to vlak, ktorý vás odvezie k jednému z parkovísk alebo na zastávku metra. Ja som šiel Airtrainom na zastávku Howard Beach. Platí sa až na tej zastávke, kde vystupujete. Tam si kúpite MetroCard špeciálne na Airtrain. Jednosmerná cesta z letiska stojí 7,75$ a kúpiť si ju môžete v stánku ako prechádzate cez turniket. Na zastávke Howard Beach nastúpite na metro s označením A a ten vás zavezie až na Manhattan. Cesta trvá približne jednu hodinu.

Lístok na metro v New Yorku

V NewYorku vám na všetku mestskú dopravu stačí jedna karta a volá sa MetroCard. Buď si kúpite MetroCard v automate, alebo ako ja v tom istom stánku ako kartu na Airtrain (líšia sa len zadnou stranou). Ja osobne som kupoval MetroCard na týždeň a tá stojí 32USD. Ak by ste veľa nejazdili metrom, môžete si MetroCardu kúpiť v automate a dobíjať. Jedna jazda stojí 2,75$, ale keďže ja som cestoval metrom dosť, zvolil som časovú možnosť, ktorá sa už viac oplatí ak cestujete každý deň minimálne 2x.

New York mapa metra

Metro v New Yorku je dobre dostupné a má veľa zastávok (hlavne ja Manhattne) a ľahko sa v ňom naviguje, keď už viete ktorá časť je ktorá. Jednotlivé nástupištia sú označené ako Downtown/Uptown/Brooklyn/Queens atď. Čiže ak ste napríklad dole na Manhattne a chcete ísť do Central Parku, zvolíte si Uptown, lebo chcete ísť hore. Easy peasy lemon squeezy.

Jednotlivé linky sa delia aj na Express a Local. Express linky nezastavujú na každej zastávke.

Na navigáciu a orientáciu v metro zastávkach môžete použiť mapu nižšie, ktorú som mal v iPhone stiahnutú tiež, ale častejšie som používal Google Maps so zapnutou vrstvou verejnej dopravy.