TOP 10 vecí, čo robiť v New Yorku

TOP 10 vecí, čo robiť v New Yorku

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

Čo robiť v New Yorku? Presne na to sa pozrieme v tomto článku a ukážeme si top 10 vecí, ktoré by si podľa mňa nemal pri návšteve veľkého jablka vynechať. Ak si už v New Yorku bol, budem rád, ak sa podelíš v komentároch o nejaké ďalšie tipy. 🙂

1. Times Square s neuveriteľnou atmosférou

Times Square nemusím sám o sebe predstavovať. Je to jedno z najikonickejších miest v New Yorku. „Námestie“, kde je neskutočne veľa reklamy, svetelných bilbordov a hlavne milión ľudí. A nezáleží na tom, kedy práve toto miesto navštevuješ. Hlavne v noci okolo tej 10-12 má Times Square super „vibe“ a odporúčam sem ísť aj cez deň a aj v noci.

2. Brooklyn Bridge – legendárny a najznámejší most v New Yorku

Most, ktorý spája Manhattan a Brooklyn. Navrchu je drevený chodník pre ľudí a cyklistov a pod nimi chodia autá. Brooklyn Bridge je taká prechádzka možno aj na hodinku. V strede mostu bývavajú rôzni maliari alebo predavači s vodou, ktorí sú vlastne po celom New Yorku a vykrikujú „One dollar ice water“. Veľmi pekný pohľad na Brooklyn Bridge je aj zo spod mosta, viď fotka s čajkou nižšie.

3. Prechádzka v Central Parku

Obrovský, ale fakt, že obrovský park v strede Manhattnu. Ľudia z celého Manhattnu si sem chodievajú zabehať, bicyklovať, len tak zjesť obed alebo sa prejsť po parku. Ja mam Central park zapamätaný z filmu Sám doma 2 –  Stratený v New Yorku s veľa ikonickými miestami ako „Hotel Plaza, nejelegantnejší hotel…“ alebo ako potom Kevin utekal a skočil do tej truhlice. Všetky miesta tu sú live. 😀 Ak si chceš spraviť prechádzku cez celý Central Park, rátaj s takými 3 hodinami minimálne, ako som spomínal, je fakt obrovský.

4. Vyhliadka Top of The Rock

Keď som rozmýšľal, či pôjdem na vyhliadku Empire State Building, Top of The Rock alebo One WTC Observatory, vyhrala Top of The Rock a aj najviac ľudí mi ju odporúčalo. Výhodou oproti ESB je, že logicky je z nej vidno aj ESB a k tomu ešte aj Central Park, ktorý z ESB vidno nie je. Je z nej naozaj majestátny výhľad a najlepší čas je podľa mňa nejaké dve hodinky pred západom slnka. Uvidíš NYC ešte za svetla, potom aj počas západu slnka, môžeš si vychytiť pekné miesto a ešte je aj lacnejšia vstupenka (oproti sunset hours), keďže nejakú polhodinku pred západom sa tam všetci nahrnú a nedá sa tam chodiť. Vyhliadka má v podstate tri poschodia. Dolné, kam príde výťah, potom vyššie idú eskalátory a úplne hore sa dá ísť ešte schodami, čo je úplne najvyššie, 72. poschodie. Vstupné bolo tuším $35 plus daň.

5.Socha slobody, výlet loďou zadarmo a panoráma Manhattnu

Ak mám pravdu povedať, priamo na Soche slobody som nebol, ale čo určite odporúčam je Staten Island Ferry, čiže trajekt ktorý ide zo spodku Manhattnu na Staten Island. Táto plavba trvá približne polhodinu tam a ďalšiu polhodinu naspäť a je zadarmo. Netreba si kupovať žiaden lístok ani nič, len sa nalodíte. Počas cesty je samozrejme vidieť už spomínaná Socha slobody.

6. Highline Park – Zeleň v betónovej džungli

Tento park ma úprimne milo prekvapil. Je to novovybudovaný park, ktorého prvá časť bola otvorená v roku 2011 a stále sa ešte buduje. Tiahne sa od 34th street až po 14th street. Bol postavený na trase starej železnice, ktorá bola nad zemou a išla ponad ulice a cesty. Chodník a resp celý park je široký iba pár metrov, ale dlhý vyše 2 kilometrov. Popri chodníku je úžasná zeleň, kvety, stromy a veľmi majestátne výhľady, ktoré určite stoja za to. Vstup je bezplatný. Ak chceš vedieť o Highline parku viac, pripravujem samostatný článok, keď vyjde, odkaz bude presne tu. Ale zatiaľ tu nie je 😀

7. Brooklyn a pohľad na Manhattan Bridge

Ak hľadáš nejaké cool miesto na fotku, tak môžem ti odporučiť toto. Určite si už odtiaľ fotky videl/a niekde na instagrame. Je to Washington street v Brooklyne, v časti Dumbo. Dostaneš sa tam jednoducho metrom a vystúpiš na York Street Subway Station. Presná poloha, kde si obstaráš cool fotky je presne tu. Ak si si urobil fajn fotky, môžeš pokračovať pod Washington st. smerom k rieke a je tam krásne nábrežie a kopou kaviarní a reštaurácií. Plus ďalší pekný výhľad na druhý most.

View this post on Instagram

Urcite kazdy z vas pozna toto miesto, ak si tam nebol, videl si to niekde na internetoch. Toto miesto sa nachadza v Brooklyne v casti Dumbi, presnejsie na Washington Street. Cize ak pojdes do New Yorku, navstiv aj toto miesto s takymto majestatnym vyhladom. ? — Everybody knows this place, if you havent been there, you saw it somewhere on the internet for sure. This place is in Brooklyn, Dumbo district, on Washington Street. So when you will go to NYC, dont forget make a photo on this majestic spot. ? — #Dumbo #ManhattanBridge #WashingtonStreet #Bridge #NewYork #NewYorkCity #NewYorkBridge #Brooklyn #DumboDistrict #InstagramSpot #DnesCestujem #Cestovanie #Cestujem #Cestujeme

A post shared by J A N K O M A C I N S K Y (@jankomacinsky) on

8. Flatiron Building – svojho času jedna z najvyšších budov v New Yorku

Ikonická Flatiron Building, ktorá bola postavená v roku 1902 a svojho času to bola jedna z najvyšších budov v New Yorku. Má 22 poschodí. Dnes už ju však predbehli mrakodrapy, ktoré majú aj viac ako 4x viac. Flatiron je však ikona a určite stojí za to navštíviť jej okolie. Za zmienku stoja aj zlaté hodiny, ktoré sa nachádzajú pred budovou, viď obrázok nižšie.

9. World Trade Center – pamätník dvojičiek a nové WTC

Iným slovom dvojičky. Pred rokmi do nich nabúralo lietadlo a teraz sa stali pamätníkom. Sú to dve obrovské jamy – pôdorysy budov, kde z výšky padá voda a po krajoch sú napísané mená ľudí. Medzi nimi stojí One WTC – nové World Trade Center. Je to najvyššia budova v New Yorku s 104 poschodiami a 541 metrami. Zároveň 6. najvyššia budova na svete. Pôdorys má 61×61 metrov, čo je toľko isto ako mali dvojičky. Dá sa ísť aj hore na vyhliadku, avšak tam som nebol, keďže som bol už na vyššie spomínanom Top of The Rock.

10. Jedlo!! Sleduj môj článkový seriál o jedle

Jedlo. Je to najväčšia položka v mojom rozpočte a takisto to bolo aj v NYC. Milujem jedlo a milujem jesť. V New Yorku som chodil z reštaurácie do reštaurácie, z reštaurácie do nejakého nového fast foodu, z fast foodu zas na kávu a peckový donut. Ak si takto uvedomím, v New Yorku som väčšinu času chodil a jedol 😀 Preto som si rozpísal článkový seriál #JedloVNewYorku. Ak sa teda chystáš do NYC a máš rád jedlo, sleduj tento feed, ktorý budem pomaly napĺňať.

Jedna z reštaurácií, čo som navštívil v New Yorku

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn